Jak začít investovat do kryptoměn?

Stejně jako se v dnešní době stává jednodušším a přístupnějším investování do akcií nebo komodit, mohou se i menší investoři zainteresovat do obchodu s kryptoměnami. Těch je dnes už bezmála patnáct tisíc druhů, takže množství výběru je opravdu obrovské. 

Co jsou kryptoměny?

Kryptoměna je typem virtuálních peněz, které jsou umístěny na blockchainu, tedy kódovaném svazku v binární soustavě. Jeho prostřednictvím lze zasílat důvěryhodné transakce bez nutnosti asistence třetích stran, tedy bank. Rozdílem mezi mincemi nebo bankovkami je ten, že na tuto měnu a její druhy nedohlíží vládní regulace nebo jiné orgány. 

Obrovskou výhodou kryptoměn je jejich volatilita, tedy rostoucí a klesající hodnota. Ve svazku, tedy blockchainu je dané kryptoměny pouze určité množství a musí se nejprve vytěžit. Přirovnat můžeme například k tisku peněz do oběhu. Čím více se těží, tím méně dané měny zbývá, tedy její cena má předpoklady k nárůstu řádově v desítkách až stovkách procent. Kryptoměny kurzy, které jsou populární, můžete sledovat například zde: 

Kde kryptoměny nakoupit a prodat

Čím dál více se obchodování s kryptoměnami přesouvá na uživatelsky přístupné aplikace třetích stran nebo internetových bank jako je například Revolut. Dále můžeme nakoupit a prodat virtuální měnu na mnoha různých aplikacích či webových portálech, kde je investice do kryptoměny bezpečná. Pokud však zakoupíte virtuální měnu například na internetové bance Revolut, zakoupené aktivum nevlastníte a nemůžete jej tedy převést do vaší kryptopeněženky nebo fyzického trezoru (hardware peněženka).

Nejlepším řešením je nakupovat virtuální měnu na decentralizovaných kryptoměnových burzách jako je Coinbase nebo Binance. V tomto případě vám burzy poskytují vaše vlastní peněženky a stáváte se tak opravdu vlastníkem vámi vybrané měny. Do určité hodnoty, lze také například zakoupit Bitcoin za hotovost v takzvaném Bitcoinmatu, kterých je v Česku již velký počet. Takový automat funguje na stejném principu jako bankomat, do kterého vložíte hotovost nebo zaplatíte kartou vámi požadované množství Bitcoinu bez jakékoliv registrace. 

Avšak v případě nákupu z Bitcoinmatu, je třeba brát zřetel na vysoké poplatky, které v takovém případě bývají až deset procent a nemusela by se vám tak vaše transakce vůbec vyplatit. Další možností nákupu je také obchodování s přímými vlastníky kryptoměn. V tomto případě dbejte na možnost a riziko podvodů abyste ochránili svoje finance.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *