Jak funguje kreditní karta? S „půjčkou v plastu“ lze nakupovat i šetřit zároveň

Kreditní karta může být skvělým pomocníkem, avšak velmi snadno a rychle se z ní může stát i ďábelský nástroj. Jestliže peníze z kreditky budete splácet včas, aktivně se zapojíte do bonusového systému a bankomatům se budete vyhýbat obloukem, pak můžete na kreditní kartě vydělat. V případě opaku zapláčete nad výdělkem.

Kreditní kartě se přezdívá „půjčka v plastu.“ Tento název toho o kreditce vypovídá hodně a především dává jasně najevo, že kreditní karta se nerovná debetní karta. Respektive co se utrácených peněz týká. Stejně jako s debetkou i s kreditkou lze platit, s tím rozdílem, že peníze, které utrácíte, nejsou vaše, ale jsou půjčené.

Kreditní karta může být úvěrem zadarmo

S kreditní kartou nakupujete na dluh. Sjednáním kreditky získáváte úvěrový limit, který za daný měsíc můžete utratit. Obvykle se jedná až o trojnásobek měsíčních příjmů. K dispozici tak máte sumu, ze které lze platit běžné nákupy, oblečení, nenadálé výdaje i opravy.

Utrácené peníze ale nejsou vaše a je nutné je po čase vrátit. Pakliže to stihnete do konce bezúročného období, nezaplatíte za jejich vypůjčení ani korunu navíc. Stačí se však opozdit o jeden jediný den a úroky ihned naskakují.

Kreditní karta tak může být na jednu stranu výhodným úvěrem zadarmo, skvěle posloužit jako levná a rychlá půjčka a zároveň být i skvělou náhradou chybějící finanční rezervy, na druhou stranu ale stačí špatná platební morálka a ihned se z kreditky stává pekelně drahý úvěr.

Z každého zaplaceného nákupu kreditkou získáte peníze zpět

Jen o penězích zadarmo ale kreditky nejsou. Jejich velkým bonusem jsou věrnostní programy, v rámci kterých lze získat nespočet slev a benefitů. Při aktivním využívání karty můžete uspořit stovky až tisíce korun.

Získáte slevy u vybraných partnerů a 0,5 až 2 % zpět z každého nákupu, který zaplatíte kartou. Jedním z velmi oblíbených věrnostních programů je například Club Rewards od  Diners Club. Bonusy a dodatkové služby se liší podle provozovatele karty, proto se při výběru kreditky rozhodně vyplatí zaměřit i na tento parametr a neporovnávat jen délku bezúročného období a úrokovou sazbu.

Do zahraničí s kreditní kartou ano, k bankomatu nikoliv

V neposlední řadě kreditku velmi oceníte při cestování. Nejenže některé karty vám za každou platbu přičtou letecké míle, za které si lze kupovat letenky a další související služby, ale zároveň při platbě v zahraničí získáte s kreditní kartou výhodnější kurz než při směně hotovosti.

Zatímco na cesty se s kartou vyplatí vyrazit, k bankomatu se s ní nepřibližujte. Kreditní karta slouží pro bezhotovostní platbu, za výběry z bankomatu zaplatíte velmi vysoký poplatek. Pakliže přeci jen chcete získat s kreditkou hotovost, vyplatí se využít služby cash back.