Hypotéka bez doložení příjmů

Jestliže nemusíte jinak, volte vždy raději klasický způsob hypotéky. Pro banku jste totiž, jakožto osoba s nedoloženým příjmem, rizikovým klientem a podle toho se k vám také chová. Finanční produkt „hypotéka bez doložení příjmu“ je svým způsobem improvizované řešení, kterému se banky pokud možno vyhýbají.

Banky nerady riskují

Dobrá banka nepůjčí nikomu, kdo nemůže doložit svůj příjem. To je na jedné straně důkaz spolehlivosti ze strany banky, na druhé straně menší problém pro ty, kteří skutečně nemají žádnou možnost, nebo nechtějí prokázat své příjmy.

Co tedy dělat v případě, že i takovýto člověk nutně potřebuje finanční hotovost? Jestli máte ve svém okolí někoho takového nebo vy sami jste se ocitli v podobné situaci, následující text vám pomůže se zorientovat v nabídkách bankovních i nebankovních společností a vaše situace se tak rázem stane daleko lépe řešitelnou.

Bez dokladu příjmů si připlatíte

Na začátku bychom si měli ujasnit, co to vlastně je taková hypotéka bez příjmu. V podstatě se jedná o klasickou hypotéku, která funguje úplně na stejném principu, ovšem jak již název napovídá, nemusíte poskytovateli půjčky předkládat údaje o výši vašeho příjmu. V běžných situacích chce banka nebo jiný poskytovatel hypotéky takovou informaci vědět proto, aby mohl určit vaši bonitu a mohl si být jistý, že se mu vše vrátí i s úroky.

Úroky, úroky a opět další úroky

Právě úroky jsou nejčastější zbraní, jak si posvítit na neplatiče, neboť hrozba zvýšení úroků zpravidla funguje. Hypotéku bez doložení příjmů nejčastěji využívají podnikatelé a osoby samostatně výdělečně činné, které mohou bance předložit pouze daňové přiznání, přičemž skutečná výše příjmů může být až několikanásobně vyšší.

Nejčastější výše úrokové sazby u hypotéky bez doložení příjmu se pohybuje okolo 7%, což je oproti hypotéce s doloženým příjmem dvojnásobek.

Výhody hypotéky bez příjmu

Tou nejdůležitější výhodou je samozřejmě ten fakt, že nemusíte dokládat výši svého příjmu, jestliže z nějakého důvodu nemůžete, popřípadě nechcete.

Nevýhody hypotéky bez příjmů

Jelikož nemusíte dokládat příjem, ne vždy se vám podaří dohodnout se s poskytovatelem. Další nevýhodou je samozřejmě vyšší cena, ale ta je dána rizikem banky.