Hypotéka a neschopnost splácet : Jaké jsou vaše možnosti?

Jelikož patří hypotéka k úvěrům, které člověk splácí dlouhodobě po velkou část svého života, může dojít k mnoha nenadálým situacím. Někdy je situace tak vážná, že si prostě klient nemůže momentálně dovolit hypotéku splácet řádně jak by měl. Co v tomto případě ale dělat a jak nepřijít o střechu nad hlavou?

Nesnažte se dělat, že se nic neděje

Ztráta zaměstnání, dlouhodobá nemoc, úraz, úmrtí v rodině, další dluhy a mnohé jiné černé scénáře. Bohužel, tohle všechno se může stát, nikdy nikdo neví, co ho potká. Tohle všechno ale může na čas zapříčinit neschopnost momentálně řádně splácet hypotéku. I když by se to stávat nemělo, a i proti tomu se jde dnes pojistit. Pokud ale pojištění nejste, musíte si umět poradit jinak. Nezoufejte, všechno své řešení vždy má, ale nesmíte dělat, že se nic neděje.

Jenže řada lidí na tohle spoléhá, snaží se dělat jakoby nic, a pak se hodně diví. Je nutné zdůraznit, že banky si tohle opravdu pečlivě hlídají, a jakmile jim nepřijde platba, budou to řešit. Pravidlem číslo jedna je tak komunikace. Pokud budete s bankou komunikovat, můžete najít řešení. Stejně tak můžete oslovit bankovního poradce. V některých případech totiž lze požádat o odklad splátek – a situace se tak na nějakou dobu částečně vyřeší.

Co když to není jen krátkodobá záležitost?

Banky při řešení takových situací vycházejí z toho, jak se klient v minulosti choval, zda komunikoval s bankou a řádně splácel včas. Pokud ano, dá se domluvit na odkladu, ale jestliže nejde jen o krátkodobý výpadek příjmů nebo klient nespolupracuje, může dojít až k prodeji nemovitosti.

Zde je lepší, když nemovitost nabídne k prodeji sám majitel, a tak se z hypotéky vyváže. Pokud dojde situace až tak daleko, že musí nemovitost dát do dražby banka, je majitel automaticky zapsán do registru dlužníků. Pravidlem pro prodej nemovitosti je i to, že na ni nesmí být vázána exekuce nebo nesmí být v insolvenčním řízení.

Pokud si nezajistíte příjmy pro splácení hypotéky, kontaktujte banku nebo svého poradce. To je to nejlepší, co můžete v dané situaci skutečně udělat.

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *