Finanční gramotnost: Jak naučit i děti zacházet s penězi?

Děti jsou odrazem svých rodičů, takže to, co u nich vidí, co se od nich naučí, si s sebou nesou do života. A stejné je to i s tím, jak se děti doma naučí nebo nenaučí přistupovat k penězům. Učíte své děti šetřit? Pokud finance s malými dětmi příliš neřešíte, určitě začněte. Do života jim tak dáte důležitý základ, bez kterého se neobejdou.

Šetřit se vyplatí

My dospělí víme, jak je velmi důležité umět vycházet s penězi. Vědět by to měly ale i děti, i když si možná myslíte, že na to mají ještě čas. Pokud si ale děti neosvojí správné základy finanční gramotnosti, mohou mít v dospělosti problémy s dluhy nebo s tím, jak budou vycházet s vlastními penězi. Šetřit se vyplatí, a zejména v dnešní době, kdy každý potřebuje mít jistotu, že nezůstane bez prostředků. Tohle musí znát i děti.

Dávejte pravidelně kapesné

Kapesné je takovým žhavým tématem v mnohých rodinách – dávat jej, nebo nedávat? Pokud chcete, aby se děti naučily pracovat s finančními prostředky, určitě jim ho dávat musíte, a to pravidelně. Mělo by to v podstatě fungovat stejně, jako když vy dostanete každý měsíc výplatu. Dítě by mělo vždy dostat stejnou částku každý měsíc, a vy jako rodiče byste vždy měli určit jasně, na co kapesné bude sloužit.

Když bude dítě vědět, že mu kapesné slouží například na sladkosti, návštěvu kina s kamarády a podobně, nic z toho byste mu neměli kupovat vy. Tak se naučí vycházet s tím, co dostanou. Zjistí, jakou hodnotu peníze mají a třeba si budou chtít i spořit.

Spoření do prasátka

V dnešní době je hodně populární otevírání bankovních účtů i dětem, to ale neuspěchejte. Je lepší, když má dítě peníze v hotovosti, může si tak na ně sáhnout a reálně vidí, kolik utratí. Určitě neopomeňte ani klasickou pokladničku, do níž si dítě může spořit peníze, co dostane třeba na narozeniny od babičky. Je třeba zdůraznit, jak je důležité odložit si vždy nějaké peníze stranou, třeba si tak dítě může šetřit na nový mobil. Nic v životě totiž nikdo nedostane zadarmo, a i my dospělí si na věci musíme šetřit.

Dnes už i v některých školách probíhá výuka základů finanční gramotnosti. Tohle je téma opravdu důležité.

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *