Dovolená: Čím platit? Je třeba měnit hotovost nebo stačí platební karta?

Blíží se nám doba dovolených a každý se jistě těší na tu svou. Pokud to situace dovolí, jistě většina lidí vyrazí do zahraničí. Na dovolenou si s sebou samozřejmě musíme vzít i dostatek peněz. Je ale lepší mít proměněnou hotovost, nebo si v pohodě vystačíte s kreditkou? A co je vlastně výhodnější?

Hotovost i karta, kombinace se vyplatí nejvíce

Řada lidí řeší tuhle otázku, zda je lepší proměnit všechny peníze a mít je v hotovosti, nebo s sebou naopak pro jistotu tolik peněz nevozit a nechat si peníze na kreditní kartě. Vzhledem k tomu, že do zahraničí na dovolenou každý jezdí obvykle s větším obnosem peněz, není úplně rozumné si všechno proměňovat už v České republice. O peníze se pak nemusíte bát, kartu i snadněji uhlídáte. Jenže, zcela bez hotovosti v měně, která platí v zemi, do které vyrážíte, odjet také nemůžete.

Obecně platí, že je nejlepší zjistit si předem, jak to v dané zemi funguje. Ve většině oblíbených letovisek v Evropě platí, že s kartou si vystačíte, protože s ní bez problémů zaplatíte. A peníze si můžete i na místě vybrat v bankomatech dle potřeby. Ale alespoň drobné s sebou mít musíte. Například na placení mýtného, parkovného, na toalety na bezinkách nebo na zmrzlinu a malé občerstvení.

Podmínky v dané zemi mějte nastudované

Pokud jedete do Chorvatska, pak se opravdu bát nemusíte. Stačí mít pár drobných na cestu a zbytek můžete řešit až na místě, občas totiž směníte peníze až přímo na místě mnohem výhodněji. V případě, že ale vyrážíte do nějaké méně obvyklé exotické destinace, nemusí se vám vyplatit mít peníze jen na kartě, někde s ní ani všude nezaplatíte. Pak je dobré mít s sebou dolary nebo eura, a ty si potom vyměnit na místě za místní měnu. To platí například při cestách do Číny nebo na Srí Lanku.

Poradit se můžete i v cestovní kanceláři, která vám zájezd organizuje, popřípadě se zeptejte ve své bance. Pozor i na to, že ne všude narazíte na bankomaty a terminály, které akceptují platební karty od všech společností. V tom případě bude lepší, když budete mít platební karty raději dvě.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *