Prestižní Cenu Lorda Dahrendorfa obdržel český podnikatel Jan Telenský

Slyšeli jste o Ceně Lorda Dahrendorfa? Jedná se o ocenění udělované v Británii za odpovědný kapitalismus. A proč by vás vůbec něco takového mělo zajímat? Proto, že ji obdržel český podnikatel žijící ve Velké Británii, Dr. Jan Telenský. Ve skutečnosti ji měl převzít již před více než dvěma lety. Kvůli pandemii se předání odkládalo a odkládalo až do letošního dubna.

Podnikání podle etických principů

Ocenění si Dr. Telenský převzal ve Sněmovně lordů 7. dubna 2022 a stal se tak po Tomáši Baťovi mladším teprve druhým českým podnikatelem, který toto významné ocenění získal.

Cena Lorda Dahrendorfa za odpovědný kapitalismus byla poprvé udělena v roce 2000 a jejím cílem je ocenit a uznat úspěšné lídry ze světa byznysu, kteří usilují o dodržování principů morální a společenské odpovědnosti při řízení svého podnikání. Ve svém podnikání se tak nezaměřují jen na finanční zisk a maximální výkon, ale snaží se zapojit také společensky a vytvářet odpovědnou filozofii pro moderní společnosti, které chtějí více než jen finanční zisky.

Kritéria výběru

Laureáti jsou vybráni podle pečlivě stanovených kritérií, která se sledují po delší časový úsek. Klíčová je především udržitelnost, morální spravedlnost, ale také běžná finanční měřítka.

Dr. Jan Telenský žije již od roku 1969 ve Velké Británii. Jeho začátky zde skutečně byly krušné. Neuměl téměř anglicky a do země přišel s pouhými dvěma librami v kapse. I z tohoto mizivého základu se mu podařilo vybudovat velký a fungující byznys a stal se známým a úspěšným podnikatelem.

Mezi jeho aktivity lze zařadit zájem o dostupné bydlení, virtuální realitu ve vzdělávání, vytváření nových pracovních míst ve stavebnictví, ale také ekologii a udržitelnost. Na svých stavbách Dr. Telenský záměrně vytváří místa pro učně, aby se mohli co nejdříve dostat do praxe a získat tak cenné zkušenosti, které jim poté umožní najít si dobré zaměstnání. Jeho schéma vyprodukovalo už přes 26 000 kvalifikovaných stavebních odborníků a lze jej považovat za velmi produktivní a efektivní.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *