Hypotéka: Jak se s ní vypořádat při rozvodu? Máte jen tři možnosti

Když jste se brali, chtěli jste mít vlastní bydlení, a tak jste si společně vzali hypotéku? Jenže vztah se po nějaké době rozpadl a čeká vás rozvodové řízení? Pokud máte hypotéku, bude rozvod o něco těžší. Jaké máte možnosti, a co s hypotékou, když se rozvádíte?

Hypotéka a rozvod

Rozvod není nikdy příjemnou záležitostí, ale pokud máte do toho ještě řešit, co se stane s vaší společnou hypotékou, bude to o dost složitější cesta. Vždy záleží hodně na bance i na tom, jak se mezi sebou manželé dokážou dohodnout. V praxi ale existují však jen tři hlavní možnosti, jak lze tuhle složitou situaci vyřešit. Určitě je nutné, aby se na jedné z variant ale dohodli oba manželé a vše pak musí schválit i banka. Jak tedy postupovat?

Jaké jsou vaše možnosti?

Jeden z manželů může být z hypotéky vyvázán, ten druhý pak pokračuje ve splácení a nechává si i nemovitost. Pokud tohle ale má banka schválit, musí mít daný klient dobrou bonitu. Jinak to neprojde. Obvykle si ale hypotéku berou na sebe oba partneři právě z toho důvodu, že samostatně by na ni nedosáhli. Výše příjmů jednoho z partnerů je tak nakonec rozhodující společně s dalšími aspekty.

Častější, a asi i nejrozumnější možností je prodej nemovitosti. V tom případě manželé nabídnou nemovitost k prodeji, následně doplatí hypotéku celou a zbylý zisk z prodeje si mezi sebe rozdělí. Pokud nemáte zrovna dobré vztahy a ani jeden si nechcete hypotéku nechat, je to opravdu nejlepší řešení. A férové.

Poslední, a nejméně pravděpodobnou možností, je ponechání si hypotéky tak, jak je. Můžete mít i po rozvodu totiž společnou hypotéku, kterou budete oba splácet rovným dílem. V případě, že mají manželé děti a chtějí jim nemovitost přenechat, dá se určitě uvažovat i o této variantě.

Hypotéka je dnes pro mnohé jedinou možností, jak si pořídit vlastní bydlení. V případě rozchodu ale může být přítěží i noční můrou.

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *