Jak dlouho trvá výmaz z registru dlužníků?

Registry dlužníků jsou pro mnohé doslova noční můrou. Není se čemu divit, jelikož nabízejí informace o finanční minulosti každého žadatele o půjčku. Pokud je negativní, nemusí být daná žádost schválena. Dané informace však nejsou v registru napořád. Jak dlouho trvá výmaz z registru dlužníků? Podívejte se společně s námi.

Záleží na typu registru

Důležité je říci, že registrů je hned několik a dá se říci, že se poměrně diametrálně liší. Pokud se podíváme na nejznámější registry, je třeba začít tím, který nese název Nebankovní registr klientských informací. Jeho zkratka je NRKI a jeho výhodou je, že dané informace maže již po půl roce od uhrazení dluhu. Pokud jde o Bankovní registr klientských informaci, BRKI, tak zde platí, že doba výmazu je celý jeden rok.

Mnoho lidí se také ptá na to, jak dlouho trvá výmaz z registru dlužníků, který je označován jako SOLUS. Zde je situace nejhorší, jelikož doba, po kterou jste zde evidováni, je celé tři roky. A to může být překážkou pro celou řadu žadatelů o úvěr.

Doba může být kratší, i delší

Pamatujte na to, že daná doba je počítána od chvíle, kdy věřitel registru oznámí, že jste dluh uhradili. Problém může nastat, když mu danou informaci poskytne pozdě, nebo neposkytne vůbec. Následně musíte vše složitě řešit. Komplikací je to hlavně proto, že do registrů vás může zavést řada institucí, jako třeba:

  • Mobilní operátor
  • Poskytovatel energií
  • Úvěrová společnost

Na druhou stranu existuje i druhá možnost, a to zkrácení dané doby. Je spojena s tím, že vypovíte smlouvu u původní společnosti a následně se odvoláte na neposkytnutí souhlasu o osobních údajích. Registry by tak měly vaše data smazat. Jde ale o cestu, která je poměrně komplikovaná a časově náročná. Navíc ne vždy tento krok projde, jelikož vždy je třeba prostudovat smlouvu a podmínky, které jste na začátku podepsali.