Co je studentská půjčka?

Co je to studentská půjčka a jaké jsou její podmínky?

Studentská půjčka je druh finanční pomoci, kterou můžete použít na pokrytí nákladů na studium. Ale studentské půjčky se liší od stipendií nebo grantů. Jednoduše se jedná o vypůjčené peníze, které je třeba v určitém okamžiku splatit. Naproti tomu stipendia a granty se vracet nemusí. Studentské půjčky se také liší od studijních programů, kdy studenti dostávají peníze za práci na univerzitě.

Jak fungují studentské půjčky?

Když si vezmete studentskou půjčku, půjčíte si peníze (buď od státu, nebo od soukromého věřitele) na zaplacení školného a dalších nákladů na studium. Studentskou půjčku je třeba splácet spolu s úroky, které se časem navyšují. Možnosti splácení a úroková sazba závisí na typu studentské půjčky, kterou máte.

Jaké jsou podmínky pro získání studentské půjčky?

Studentskou půjčku můžete v určitých případech získat, i když jste studentem střední školy, nejenom univerzity. Podmínky pro získání studentské půjčky se samozřejmě mohou lišit v závislosti na poskytovateli půjčky. Nicméně existují podmínky, které jsou u všech poskytovatelů stejné:

  1. Stanovený minimální věk pro žadatele je 18 let.
  2. Žadatel musí být zapsán na akreditované vzdělávací instituci, jako je střední škola, vyšší odborná škola nebo univerzita a doložit tuto situaci potvrzením o studiu.
  3. Žadatel musí být občanem země, ve které je půjčka poskytována, nebo aby měl trvalý pobyt v této zemi.

Někteří poskytovatelé půjček také mohou vyžadovat, aby žadatel měl určitou úroveň kreditní historie, nebo aby měl spolužadatele s dobrým kreditním skóre, popřípadě aby měl určitý minimální příjem.

Jak probíhá splácení studentské půjčky?

Splácení studentské půjčky obvykle začíná až poté, co student dokončí své vzdělání, i když některé půjčky mohou mít odklad splátek nebo umožňují částečné splátky během studia. Podmínky splácení závisí na poskytovateli půjčky a na konkrétních podmínkách. Většinou žadatel platí po dobu studia pouze úroky, a ne pevnou splátku dluhu.

  • Výše splátky závisí na výši půjčky, úrokové sazbě a délce splácení. Splátka může být pevná částka, která se platí pravidelně, například měsíčně, nebo může být založena na příjmu žadatele.
  • Délka splácení bývá několik let, ale může být i delší, pokud je to dohodnuto s poskytovatelem půjčky.
  • Během splácení půjčky žadatel samozřejmě platí úroky a možná i další poplatky, které jsou spojeny s půjčkou.

Někteří poskytovatelé půjček umožňují předčasné splacení půjčky bez sankcí.

Vždy je ale velice důležité si pečlivě přečíst smluvní podmínky a porozumět všem aspektům splácení půjčky, včetně úrokových sazeb, poplatků, délky splácení a možností předčasného splacení.

Co je možné studentskou půjčkou financovat?

Jak již název vypovídá, touto půjčkou lze financovat prakticky všechno, co souvisí se studiem. Nejčastěji to bývá školné, což je jeden z nezatěžujících faktorů studia, a to hlavně na soukromých vysokých či vyšších školách. Pokud jste studentem univerzity, další velký výdaj bude platba ubytování na koleji, což může studentská půjčka také pokrýt. A pokud jste kolej nedostali, je možno financovat i dopravu na univerzitu či jinou školu.

Většina škol nabízí pro své studenty vzdělávací kurzy, které jsou sice velice zajímavé a prospěšné, ale samozřejmě ve většině případech zpoplatněné – což je další faktor, co je možno pokrýt studentskou půjčkou. A v neposlední řade se patří nákup pomůcek. Učebnice a skripta dokážou ze začátku roku vytvořit opravdu obrovský výdaj, se kterým je třeba počítat. Bez studijních materiálů se prostě nikam nepohnete. Samozřejmostí pro studium na vysoké škole je také výkonný notebook.

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *