Budou nadále růst ceny nemovitostí?

Nemovitosti nemusí být kupovány jenom na bydlení, ale mohou být nakupovány také jako možná forma investic. Když se podíváme na současné ceny nemovitostí, je třeba říci, že v porovnání s několika roky zpět je zde patrný jasný nárůst. A to skutečně velmi výrazný. I proto dnes v porovnání s hnulostí není zase až tak výhodné nakupovat. Naopak majitelé nemovitostí spíše jásají. A jak tomu bude v budoucnu? Podívejme se.

Jsme na maximech

Když se podíváme na současné ceny nemovitostí, tak je třeba říci, že oproti přelomu tisíciletí jsou jejich hodnoty až trojnásobné. V souvislosti s tím je třeba uvést, že podle statistického úřadu se dokonce jedná o historická maxima. Při porovnání se zahraničím u nás rostou ceny nemovitostí dokonce nejrychleji. A právě tyto informace by měly být vodítkem, které je spojené s tím, jaký bude konkrétní budoucí výhled.

Ukáže se, jak zareaguje ČNB

I ta může do ceny bytů výrazně zasáhnout, i když zkušení ekonomové, nebo i developeři jsou výrazně proti. A to proto, že se jedná o zásah, který není nutné a který by mohl přinést i několik negativ. A mezi takové situace patří:

  • Zhoršení dostupnosti bydlení
  • Umělé ovlivnění trhu
  • Snižování nabídky

Očekává se spíše pokles

Pokud by ČNB zasáhla, dá se očekávat, že to bude za účelem toho, aby ceny nemovitostí klesaly. Pokud nezasáhne, dá se čekat stejný scénář, jenom bude mít delší dobu trvání. Velmi často se dnes hovoří o bublině, která musí jednou splasknout. Podle odborníků bude vývoj zhruba takový, že ještě pár let se budou ceny nemovitostí držet na vyšších hodnotách. Poté by se měl objevit rychlý pokles. Kdo plánuje spíše investici, měl by počkat. Stejně tak i ten, kdo řeší bydlení, a chce ho pořídit levně. Na druhou stranu několik let v nájmu může onen rozdíl snadno vykompenzovat a tak nemusí být nutně vhodné čekat až na samotné ponížení.