Zvýšení platu: Jak si říct o vyšší mzdu a kdy je nejvhodnější doba?

Adekvátní finanční ohodnocení za dobře odvedenou práci, to by mělo být samozřejmostí. Ovšem občas máme pocit, že pracujeme na plný plyn, ale naše výplata tomu rozhodně neodpovídá. Zvláště pokud pracujete ve firmě již delší dobu, jistě na zvýšení platu máte nárok. Jak si o navýšení ale říci, když samotné vedení se k tomu nemá? Jděte na to opatrně, dobře se připravte a argumentujte věcně.

Jaké argumenty mít připravené?

Že je inflace a všechno se zdražuje, víme všichni, a rozhodně to ví i vedení. Pokud si chcete ale říci o zvýšení platu, měli byste nechat stranou soukromé důvody typu, jsou vyšší výdaje za energie, máme hypotéku a tři děti a nezvládáme to platit. S tím totiž tak i tak bojuje dnes téměř každý a ani vašemu vedení tohle jistě neuniklo.

Zkuste si spíše připravit adekvátní argumenty, které by vedení přiměly přemýšlet o tom, že by se vaše platové ohodnocení mohlo zvednout. Srovnávejte, najděte si aktuální informace o tom, kolik si vydělávají lidé na stejné pracovní pozici v jiných firmách. Využijte údaje z různých pracovních portálů nebo si vyhledejte údaje posbírané Českým statistických úřadem. Ovšem nesnažte se hned vyhrožovat tím, že pokud vám nepřidají, odejdete.

Kdy je ta nejvhodnější doba?

Vyberte si také vhodnou dobu, kdy dovedete řeč na tohle téma. Ideální je doba, kdy se firmě nebo konkrétně vám daří. Pokud jste odevzdali důležitý projekt, který se povedl, je dobré to použít, stejně tak můžete přijít v době, kdy se firmě povedlo udělat úspěch na trhu a podobně. Svému nadřízenému naznačte předem, o čem budete chtít mluvit, sejděte se ve vhodném a klidném prostředí a mluvte vždy narovinu a nestáčejte hovor zbytečně jiným směrem. Nervozitu nechte za dveřmi, musíte působit klidně a rozhodně.

Pokud chcete přidat, váš šéf z vás musí cítit, že si i vy jste naprosto jisti tím, že si to zasloužíte.

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *