Nevyčerpaná dovolená: Jak je to s loňskou dovolenou a kdy máte nárok na proplacení té staré?

Minimální délka dovolené na jeden rok je stanovena na celkem 4 týdny. Mnoho zaměstnavatelů ale dnes nabízí benefity v podobě delší dovolené, což bývá většinou 5 týdnů. I přesto, že dovolená je vždy vítaná a zaměstnanci se ji snaží vybrat během roku celou, někdy se to úplně nepovede. Co se ale vlastně děje s nevyčerpanou dovolenou, kterou máte ještě z loňského roku?

Kdy vám zaměstnavatel může dovolenou určit

Vždy platí to, že pokud zaměstnanci zbyla ještě stará, tedy loňská dovolená, měla by se vybrat do 30. června a zaměstnanci by ji měl určit sám zaměstnavatel. Učinit tak ale musí s dostatečným 14denním předstihem. Ovšem na většině pracovišť dnes funguje domluva, obvykle jsou si schopni zaměstnavatelé a zaměstnanci navzájem vyjít vstříc.

Pokud vám ale zaměstnavatel dovolenou nechce nařídit a vy ji potřebujete, zároveň platí, že si potřebujete vybrat ještě tu loňskou dovolenou, měli byste o ni požádat písemně sami, a to právě po 30. červnu. I zde platí, že se musí žádat se čtrnácti denním předstihem.

Dovolená vám nezanikne, ale nikdo vám ji neproplatí

Může se ovšem stát, že onemocníte, že žena odejde na mateřskou – a v tom případě nemůže být ani stará dovolená být vyčerpaná. Co potom? Dovolená nikdy nezaniká a může se převádět dále do dalších let, pak se klidně může stát, že budete mít nejen novou dovolenou a tu loňskou ale třeba i předloňskou.

V takovém případě by bylo asi nejlepší nechat si dovolenou proplatit, ovšem to dnes už není možné. Nárok na proplacení své dovolené mají pouze ti zaměstnanci, kteří končí svůj pracovní poměr. Pokud tedy hodláte ve firmě zůstat, nárok na proplacení dovolené nemáte a musíte se později se zaměstnavatelem domluvit na jejím dočerpání.

Zákoník práce prošel výraznou změnou, dříve bylo totiž možné, aby stará dovolená zaměstnanci prostě zanikla. Dnes už to možné není.

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *