Ztrátu občanského průkazu řešte ihned, zneužití osobních údajů vás může přijít draho!

Ztráta občanského průkazu je vždy nemilá záležitost, jen když si člověk představí, kolik bude mít běhání, než si nový doklad totožnosti vyřídí. Ovšem vyřízení nové občanky je to nejmenší. Pokud najde váš občanský průkaz někdo, kdo se na váš úkor bude chtít obohatit, můžete se dostat do velkých problémů. Stačí málo a podvodník si na vaše jméno může vzít třeba nemalý úvěr. Pokud tedy ztratíte občanský průkaz, neotálejte a ihned ztrátu hlaste.

Zneužití osobních údajů je opravdu snadné

Ztrátu osobních dokladů i kreditní karty je vždy nutné okamžitě nahlásit. Nikdy neotálejte, protože nemůžete vědět, kdo vaše doklady našel a jak s nimi naloží. Zejména u občanského průkazu je třeba mít se na pozoru.

I když máte pocit, že se vaše občanka jen někde doma zatoulala, nemusíte si tím být jistí a vždy je lepší nahlásit ztrátu a pak doklad náhle objevit, než čekat a pak se divit. Zneužití osobních údajů je dnes velice snadné. Velké množství úvěrů lze totiž dnes vyřídit jen za pomoci internetu, stačí tedy pár minut, než se online půjčka vyřídí a vy můžete být v pořádném maléru.

Řada poskytovatelů zejména rychlých půjček, nabízí možnost sjednání úvěru z pohodlí domova a to během několika minut. Takovému podvodníkovi pak jen stačí vyplnit online několik údajů z vašeho občanského průkazu a může se díky vám pěkně obohatit. Při ztrátě občanského průkazu si tak na vaše jméno může vzít kdokoliv úvěr a vy o tom vůbec nebudete vědět.

Co dělat, když ke zneužití došlo

Není od věci si alespoň občas zkontrolovat, zda máte své osobní doklady tam, kde mají být. I když zrovna neztratíte celou peněženku, může se stát, že vytratíte jen řidičský nebo občanský průkaz. Pokud si totiž nevšimnete, že jste doklad ztratili, může se stát, že na vše přijdete až v době, kdy vám začnou chodit upomínky za neuhrazené splátky nebo se vám u dveří rovnou objeví exekutor, to v tom horším případě.

Pokud už se tohle stane, je třeba jednat, veškeré dopisy si schovávat a začít se bránit. Pozor na to, pokud vám přijde dopis s upomínkou na uhrazení splátky za úvěr, který jste si nesjednali, nikdy nad tím nesmíte mávnout rukou a podobný dopis vyhodit. Ke zneužití osobních údajů někdy může dojít i jinak, než jen při ztrátě dokladu. Pokud pak nebudete výzvy a upomínky řešit, stále vám budou skákat penále, což vás může dostat do obrovských problémů.

Pokud dojde ke zneužití osobních údajů, je nutné se okamžitě zkontaktovat s věřiteli a bránit se velmi aktivně. Také je potřeba celou věc oznámit na policii a podat trestní oznámení na neznámého pachatele. Jako důkazy, že jste si úvěr nebrali opravdu vy, lze použít například výpisy z bankovního účtu, kdy prokážete, že na váš účet žádné peníze z půjčky nepřišly. Dále můžete předložit důkazy o tom, že komunikace se společností neproběhla z vašeho telefonního čísla či z vašeho emailu a průkazním materiálem je i to, že formulář se nevyplňoval z vaší IP adresy.

I tak ale nemusíte mít vyhráno. Kromě toho, že i pro policii jsou tyto případy zapeklité, společnost sice může vymáhání dluhu na základě vaše trestního oznámení pozastavit, ale vy musíte například bojovat i o to, aby vaše jméno bylo vymazáno z registru dlužníků. To vám totiž v budoucím životě může také hodně přitížit. Není tak od věci najmout si i právní pomoc.

Co dělat, když občanku ztratíte

Všimli jste si, že nemáte peněženku nebo vám chybí pouze doklady? Ztrátu musíte okamžitě nahlásit na policii, případně na obecní úřad s rozšířenou působností. Jen pak může být váš doklad totožnosti zneplatněn. Úvěrové společnosti nemají přístup k žádným platným průkazům, ovšem v případě, že je ztráta řádně hlášena, mohou si i úvěrové společnosti lehce ověřit, zda je daný doklad hlášený jako kradený či zda byla nahlášena jeho ztráta. V tom případě pak podvodníkovi úvěr neschválí.

Následky ztráty občanského průkazu nemusíte objevit hned, ale až za pár let. Kromě úvěru si pak podvodník na vás může například brát zboží na splátky, ale může zneužít i vaše rodné číslo. Buďte proto obezřetní.

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *