Solární panely: Jak ušetřit za energie?

Sluníčko svítí pořád, a co je nejlepší? Sluneční svit je zcela zdarma, a přitom nám poskytuje tolik důležitou energii, jen je třeba ji umět využít. Solární panely si můžete nechat nainstalovat i vy, třeba na střechu svého domu. Sami si budete vyrábět energii, která se dá využít různě. Ušetříte, a ještě budete chránit životní prostředí.

Výhody solárních panelů

Všichni pomalu či rychleji pociťujeme, jak se energie zdražují. Pokud máte rodinný dům nebo třeba chatu, zvažte možnost instalace solárních panelů. Díky nim se totiž dá energie získaná ze slunce snadno přeměnit na energii, kterou pak využijete na chod domácnosti, na ohřev vody nebo svícení. Provozní náklady solárních panelů jsou takřka nulové, nemusíte se o ně ani nijak starat. Samotná instalace je navíc velmi rychlá, nikterak nezasahuje do stavby domu, střecha zůstane tak, jak byla. Co vás ale může odradit?

Počáteční investice i správná strana

Pořízení solárních panelů ale něco stojí, což je asi největší nevýhodou. Pak už můžete narazit pouze na problém se světovou stranou. Solární panely se totiž mohou vyplatit jen tam, kde slunce svítí opravdu po většinu dne. Je tedy nutné mít je umístěné na správné světové straně, solární panely pak musí mít i ideální sklon.

Před samotnou instalací panelů je vhodné poradit se, zda vaše lokace je vhodná k získávání solární energie. Jinak by se vám investice skutečně nevyplatila. V opačném případě, můžete díky nasbírané energii ze slunce ročně ušetřit na nákladech za energie až tisíce korun.

Pomohou vám dotace

Nová zelená úsporám je název programu pro dotace, které lze získat právě na solární panely, čímž se vám počáteční investice značně sníží. Jako majitelé rodinného domu pak můžete dotace ve výši až několika desítek tisíc korun čerpat v případě, že budete chtít solární energii využívat k ohřevu vody, ale i pro vlastní výrobu elektřiny. Stačí, jen když splníte několik technických požadavků. Nejjednodušší je začít se solárním ohřevem vody.

Je třeba zmínit i to, že solární energie je zcela šetrná k životnímu prostředí, z tohoto důvodu jsou na její výrobu poskytovány dotace. Je to velká inspirace, a v dnešní době se tato částečná energetická samostatnost může skutečně vyplatit.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *