Překlenovací úvěr – co to je a na co slouží?

Většina z nás zná klasické typy úvěrů. Tedy takové, které se označují jako bankovní nebo nebankovní, či různé speciální. Sem určitě patří i úvěr ze stavebního spoření, kterého se týká ještě jeden typ. A to je překlenovací úvěr. V tomto segmentu tedy daný typ úvěru hledejte.

Co je to překlenovací úvěr?

Kde ho hledat, to již víte. Nyní je nejvyšší čas podívat se také na to, co to překlenovací úvěr vlastně je. Někdy se označuje také jeho meziúvěr, což může celkem pomoci v jeho charakteristice. Jedná se o typ úvěru, který se poskytuje ještě v době spoření, a to pokud není dosaženo takzvané cílové částky.

Pokud si osoba, která má stavební spoření, bude chtít vzít úvěr ze stavebního spoření, ale ještě nedosáhla na cílovou částku, už chce do bydlení investovat, požádá si o takzvaný překlenovací úvěr.

Jaká je jeho charakteristika?

Zajímavostí na překlenovacím úvěru je rozhodně to, že je poskytnutý až po určité době klasického spoření. Také je s ním spojeno to, že se obvykle pravidelně splácejí jenom úroky, nikoli jistina. Ta je uhrazena až jednorázově při dosažení cílové částky při spoření. Další důležitou charakteristikou je i to, že jeho výše nikdy nepřekračuje stanovenou cílovou částku, která je spojena se spoření. Konkrétní výše je spojena s individuálním posouzením žádosti.

Jaké jsou jeho výhody?

Když se podíváme na pozitiva, která překlenovací úvěr má, je nutné říci, že mezi hlavní patří tato trojice:

  • Peníze lze získat dříve než při dosažení cílové částky
  • Úrok bývá nižší než u spotřebitelských úvěrů
  • Výše může být rovna cílové částce

Také je nutné říci, že mezi výhodu patří i to, že u klientů, kteří spoří dlouhodobě a pravidelně je překlenovací úvěr často doslova samozřejmostí. A to pokud máme mluvit o tom, jaké jsou schvalovací podmínky konkrétní stavební spořitelny. Vše je posuzováno s celkem velkou benevolencí.