Konsolidace půjček bez zástavy

Mnoho klientů splácí spotřebitelské půjčky, kontokorenty, závazky kreditních karet, a zároveň platí poplatky za správu úvěru, vedení účtu a samozřejmě úvěry. To pak může vést do takzvané dluhové spirály, ze které vede cesta jen prostřednictví exekuce nebo osobního bankrotu. Tomu se jistě chce většina vyhnout.

Možností je konsolidace půjček, jejímž prostřednictvím se sloučí všechny půjčky do jedné s cílem ušetření peněz za poplatky a snížení úroku. Tuto službu nabízí mnoho bankovních i nebankovních institucí za více či méně výhodných podmínek. V případě, že klient zatím zvládá své závazky splácet v termínu  a nemusí se obávat lustrace v bankovních registrech, je možností konsolidace prostřednictvím některé z bankovních institucí, které nabízejí zázemí velké a stabilní společnosti a většinou nižší úrok a RPSN. Pokud je již klient v prodlení, východiskem je nebankovní společnost, která přijme i rizikovějšího klienta, ale za cenu vyšší úrokové sazby. Co mají tyto instituce společné je možnost konsolidace bez zástavy nemovitosti.

Jaké jsou možnosti?

Bankovní domy ve většině případů požadují ručení nemovitostí nebo spoluručitele od vyšších částek, často se pohybují okolo 400.000 Kč. Nebankovní společnosti nabízejí konsolidaci bez zástavy častěji a na vyšší částky. To ale znamená, že úročení je zde v jiných číslech a konečná částka se může vyšplhat na miliony korun. Je tedy vhodné zjistit si v internetových online srovnávačích podmínky, které tisíce nebankovních společností na českém trhu nabízejí.

Nedokládání příjmů není nejvhodnější

Obecně nejméně výhodné jsou konsolidace, kde není potřeba dokládat příjem a zároveň nepožadují zástavu. Pokud je tedy výše klientových závazků taková, že je možné využít banku jako partnera pro konsolidaci, je dobré toho využít. Pokud ne, je lepší se zaměřit na vyhledání známé a větší nebankovní instituce s dobrými recenzemi předchozích klientů, s dostatkem informací o detailech splácení a společnosti samotné. Protože i v případě, že klient nebude ručit zástavou, nemá jistotu toho, že nakonec neskončí jeho nemovitost v rukou exekutora.