Jak vybrat správné povinné ručení

Pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla, též známé jako „zákonné pojištění vozidel“ či povinné ručení, je pojištění povinné ze zákona. Tudíž nám odpadá řešení otázky, zda se pojistit nebo ne. Avšak otázkou číslo dvě zůstává, jak a kde se pojistit dobře.

Různé nabídky pojišťoven, včetně udělení bonusů se liší, proto je důležité vybrat správně. Poskytuje vaše pojišťovna asistenční služby, případně víte jaké? To, co je povinné, nemusíme ani doporučovat. Co však doporučit lze, je možnost srovnání pojišťoven podle jejich nabídek. Vybírejte vždy pečlivě podle částky, kterou za vás uhradí pojišťovna a podle nabízených asistenčních služeb. Vůbec si nemusíte brát volno z práce a obíhat pobočky. Zjistit ceník povinného ručení se dá i z pohodlí domova online.

Jak vybrat správné povinné ručení

Dobrá pojišťovna má v nabídce hned několik druhů pojistné ochrany. Klient si sám zvolí ochranu svého vozidla, která se mu zdá nejužitečnější. Zatímco jeden hledí pouze na cenu pojištění vozidel, druhý sleduje rozsah asistenčních služeb, zvýhodněné havarijní pojištění nebo připojištění čelního skla. V moderní době internetu je k dispozici řada vyhledávačů, díky kterým si najde každý svůj optimální produkt. Přesto, že zákon stanovuje pojišťovnám 3 měsíční lhůtu na vyřízení pojistné události, zvládají některé pojišťovny vyřízení škodní události mnohem rychleji. Mimo rozsahu produktu sledujte, jak dlouho působí daná pojišťovna na trhu a kolik má spokojených zákazníků.

Zaměřte se na spokojenost zákazníků

Recenze zákazníků jsou důležité, pro vaše rozhodování. Samozřejmě často najdete i protikladné názory řidičů, ale z větší části zkušeností si lze sestavit ucelený přehled o kvalitě služeb pojišťovny. Dejte si však pozor na speciální bonusy a slevové akce propagované líbivou reklamou – to není zárukou kvalitního pojišťovacího produktu. Povinné ručení lze u kvalitních pojišťoven rozšířit o dodatkové pojištění. Jednat se může například o pojištění skel v případě poškození vozidla zvířete či živelným pohromám.

Opatrnost za volantem vám ušetří peníze

Základním parametrem je limit pojistného plnění – maximální částka, jež uhradí pojišťovna. Minimální limit daný zákonem je 35 milionů korun. Pojišťovny nabízejí většinou možnost vyššího limitu: 70 nebo 100 milionů korun. Čím nižší je limit, tím menší je i cena povinného ručení. Velký vliv na cenu pojištění mají také bonusové měsíce. Jednoduše řečeno počet měsíců předešlého pojištění bez nehod. Čím lepší a opatrnější řidič, tím lepší cena. Pokaždé se ujistěte, kolik máte bonusových měsíců.