Jak se určuje cena akcie

O akciích se hodně mluví – cena roste, cena klesá, nejbohatší člověk na světě je chvíli ten, chvíli někdo jiný. Lidé, kteří se v investičním světě moc nepohybují, mají často mylnou představu o tom, že cenu akcie určuje burza, představenstvo dané firmy, stát, nebo bůh. Pojďme si shrnout, co skutečně určuje cenu akcie na trhu a proč vlastně cena akcie neexistuje.

Z jedné ruky do druhé

Při obchodování s akciemi existují vždy dvě strany – jedna, kterou akcii prodává a druhá, která akcii kupuje. Nic mezi tím. Pokud chcete akcii koupit, buď musíte akceptovat nabídku někoho jiného, kdo ji chce prodat, nebo sami musíte vytvořit nabídku (být market maker) a počkat, jestli ji někdo jiný akceptuje. Je to stejné jako jít na tržnici a koupit si kilo rajčat, neexistuje žádná vyšší moc, která by do toho vstupovala. Neexistují také žádné „volné akcie“, o kterých jsem četl v článku, který se snažil na někoho plivat špínu. Každá akcie někomu patří.

Burza není e-shop

Cena akcie není pevná, vždy záleží na tom, jak se obě strany domluví. Cena, o které se pak mluví, je cena, při které se uzavřel poslední obchod. Pokud je někde zmínka že cena akcie xxx je 500 Kč, neznamená to, že budete schopni si tuto akcii za takovou cenu koupit. Možná ji koupíte za stejnou cenu, možná levněji, možná dráž. Každopádně tato nejednoznačnost je důvodem, proč je potřeba odprostit se od představy, že akcie „má cenu“ (nezaměňujte cenu s hodnotou). Cena vznikne až v okamžiku transakce a týká se pouze ní. Pokud jste se této transakce neúčastnili, cena vám pouze říká, jakou cenu můžete orientačně očekávat při vašem nákupu nebo prodeji.

Změna ceny akcie po výplatě dividendy

Pokud firma vyplácí akcinářům dividendu, existuje datum, ke kterému se dividenda vztahuje (tzv. ex-date) a na dividendu mají nárok ti akcionáři, kteří k danému datu dividendu vlastní. Existuje mylný názor (i já jsem si to kdysi myslel), že po tomto datu burza automaticky sníží cenu akcie o výši dividendy. Protože už jsme si vysvětlili, že cena akcie vlastně neexistuje, je také logické, že cenu nikdo nezmění. Uváděná cena je cena poslední transakce a je logické, že pokud jsem byl ochotný včera v posledním dni s nárokem na dividendu 100 Kč koupit akcii za 1000 Kč, tak dnes už nebudu ochotný tuto cenu za akcii dát. Nabídky prodeje i nákupu se posunou do pásma okolo 915 Kč (dividenda se daní) a záleží na aktuálním sentimentu vůči dané firmě, jakým směrem se bude obchodování dále vyvíjet.

Zdroj náhledové fotografie: Pixabay

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *