Jak se daní hazard? Kolik si z výhry vezme stát dnes a jak to bude nově?

Sázení na sportovní utkání, ale i jiné hazardní hry patří k oblíbeným koníčkům mnohých lidí. Ať už kvůli vidině výhry nebo jen tak pro radost, lidé sází nebo hrají hazardní hry poměrně hodně. Ale i výhry z hazardních her se musí danit, takže od určité částky si jisté procento z výhry vezme stát. Nově mají být pravidla danění hazardních her ještě přísnější. Vyplatí se tedy ještě vůbec sázet a hrát?

Hazard jako zábava i slušný příjem

Nejen u nás ale po celém světě jsou hazardní hry velmi oblíbené. Nejčastěji se lidé věnují pravidelnému sázení na sportovní utkání, ale do hazardu můžeme zahrnout i loterie, tomboly, automaty, rulety, karty, kursové sázky nebo živé hry a jiné hazardní hry. Můžete se hazardu účastnit osobně, můžete sázet či hrát přes internet, ale pravidla jsou stejná.

Hazard mnohým přináší rozptýlení a zábavu, někdo si díky tomu přijde na slušné peníze, ale není ani tajemstvím, že na hazardu může vzniknout závislost a v podstatě tak i obyčejné sázení může být cestou do pekel. Ať je to jakkoliv, hazard je rozšířený do všech koutů světa a má velmi rozsáhlou tradici. Prozatímní pravidla pro daně z hazardních her, které u nás platí od 1. ledna 2020, nejsou nikterak přísná a danit se musí jen výhry převyšující jeden milion korun.

Ovšem tohle by se mělo v příštím roce změnit, vláda totiž plánuje velké změny. A to nejen kvůli úspornému balíčku, který se bude týkat i mnohých jiných věcí a činností, ale i proto, že na hazardu může vznikat nebezpečná závislost.

Jak je to s loterií nebo tombolou?

Vyhrát v loterii by si asi přál každý. Přijít si totiž tak sázející může na pořádný balík peněz a ze dne na den se tak může stát milionář úplně z každého. V případě vyšší výhry, než je jeden milion korun, ale výhra podléhá 15% srážkové dani. Platí to pro výhry v loterii i v tombolách a při jiných sázkách. Daň z výhry pak neodevzdává státu výherce, ale už provozovatel loterie. Výhra tedy na účet výherce přichází již po zdanění. Výše výhry se pak nemusí uvádět ani do daňového přiznání.

Jestliže tedy vyhrajete částku, která je nižší, než 1 milion korun nebo se jednomu milionu rovná, nedaní se nic a výhru si odnesete celou. A to rovněž v takovém případě, že se vám podaří vyhrát i dvakrát nebo vícekrát za rok částku nižší než milion, výhry se nesčítají. Cokoliv nad milion korun už ale zdaněno být musí. Počáteční vklad do loterie či tomboly pak na tuto skutečnost nemá vůbec žádný vliv.

U ostatních hazardních her je jeden zásadní rozdíl

Do kategorie ostatní hazardní hry se počítají výherní automaty, kurzové sázky, živé hry nebo menší turnaje. A oproti loteriím nebo tombolám je zde jeden velký rozdíl. I zde sice platí, že se daní jen výhry nad jeden milion korun, ovšem už není v povinnostech provozovatele, aby daň odvedl. Hrubý příjem z výhry se musí uvést do daňového přiznání jako ostatní příjmy, ale výše daně se nezmění, je stále stanovena na 15 %.

Pravidelní hráči pak musí mít i přehled o svých výhrách a výdajích, které do hazardních her investují. U ostatních hazardních her se totiž počítá i to, v jaké výši byly počáteční výdaje. A co to znamená? Zjednodušeně řečeno se musí danit jen ty výhry, u nichž je rozdíl mezi vkladem a výhrou vyšší než jeden milion korun. Příjmy z hazardních her se daní podle pravidla, že se opět vklady ani výhry nesčítají mezi jednotlivými druhy hazardních her.

Zvlášť se tedy berou výhry na automatech, na kursovních sázkách a podobně. V praxi to vypadá tak, že jestliže vyhrajete na výherním automatu částku jeden milion, ale na jiném výherním automatu prohrajete tři sta tisíc korun, rozdíl není vyšší, a tak se vás srážková daň netýká.

Zákon o dani z hazardních her by ale vláda chtěla změnit, v rámci svého konsolidačního balíčku totiž byly představeny změny, které by se měly dotknout i sázejících a hráčů. Vláda by nově chtěla, aby se danily všechny výhry již od padesáti tisíc korun a vyšší. A zvýšit by se mělo i procento daně. To se ale řadě sázejících a hráčů hazardních her jistě líbit nebude.

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *