Hypotéka: Jaké nemovitosti vám banka uzná k ručení?

Pokud vám láká hypotéka, musíte bance ručit. Jednou z hlavních podmínek u hypotéky je ručení nemovitostí a nejčastěji to bývá ručení kupovanou nemovitostí. To však není podmínkou ani pravidlem. Někdy je dokonce nutné ručit i dvěma různými nemovitostmi.

Jaké nemovitosti banka jako záruku přijme a jaký typ nemovitostí odmítne? Na tohle se připravte!

Pozor na koupi družstevního či obecního bytu

Sen o vlastním bydlení byste si rádi splnili, ale do oka vám padl družstevní byt? Pozor na to. Pokud chcete koupit družstevní byt a víte již předem, že družstvo tento byt nebude chtít v nejbližší době převést do osobního vlastnictví, kupovaným bytem ručit v tomto případě nemůžete. Musíte tedy jako záruku využít jinou nemovitost, to může být i nemovitost někoho z rodiny či přátel.

U družstevního bytu totiž nekupujete byt jako takový, ale v podstatě jen družstevní podíl, byt i nadále zůstává družstvu. Podobně to funguje i u obecních bytů.

Chybí vám peníze? Ručit můžete i více nemovitostmi

Vždy je třeba počítat s tím, že banka poskytne finanční částku maximálně do výše 90 % z celkové ceny pořizovaného domu či bytu. Zbytek je tedy třeba doplatit z vlastních zdrojů. Řešením je další úvěr, který to může pokrýt, když nemáte našetřeno anebo můžete ručit ještě jednou nemovitostí. Tentokrát už tedy ne tou, kterou se chystáte koupit, ale jinou.

Zde je vhodné také využít možnost ručení nemovitostí, kterou vlastní například rodiče, ale je třeba si to dobře promyslet. V případě, že se dostanete do potíží a nebudete moci závazky splácet, můžete přijít o obě nemovitosti.

Které nemovitosti jako záruka nestačí?

Banky obvykle jako záruku akceptují nejen byty, domy ale i chalupy, pozemky nebo chaty. Ovšem i zde platí pravidla. Pokud chcete ručit chatou či chalupou, musí být objekt určen k celoročnímu užívání. Je tedy nutné, aby chata měla své přidělené číslo popisné, aby k ní byl přístup, aby tam byla voda a elektřina.

Co se týče pozemků, zapomeňte na to, že budete moci ručit polem či loukou. Banky obvykle vyžadují, aby se jednalo o stavební pozemek. Je taky nutné, aby daná nemovitost byla užívána výhradně pro soukromé, a nikoliv podnikatelské účely.

Hypotéka není vždy úplně snadná k dosažení, pokud ale nemáte peníze, ručení nemovitostí vám pomůže.

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *