Energie: Jak na nich jednoduše ušetřit?

Poplatky za energie raketově letí nahoru, což pociťujeme nejenom doma, ale i v zaměstnání. Abychom šetřili po nás už chtějí všude, i zaměstnavatelé se o to snaží. Největší boj se šetřením ale svádíme každý den doma. Děsíte se další faktury za energie? Bojíte se, kolik peněz budete doplácet? Místo obav raději začněte šetřit.

Práce z domu

Velký problém mohou mít lidé, kteří vykonávají svou práci doma. Počítač totiž žere nemálo energie, a pokud je zapnutý opravdu většinu dne, na faktuře to jistě poznáte. Při práci na počítači, ať už se věnujete zaměstnání nebo se na něj děti učí do školy, vážně moc neušetříte. Výhodnější bude, když si pořídíte notebook. Ten totiž stačí jednou denně nabít, což trvá jen chvíli, a pak můžete celý den pracovat bez nutnosti být připojeni na elektřinu.

Myslete ekonomicky již dopředu

Hodně ušetříte nejen s úspornými žárovkami, ale i se spotřebiči, které jsou zařazeny v zelené kategorii. Takže na spotřebu energií myslete již při nákupu. Přeci jen spotřebiče sežerou hodně energií, taková lednička je zapnutá nonstop. V rodinách s dětmi se často nezastaví ani pračka nebo myčka na nádobí. Na energetický štítek se tak opravdu dívejte už ve chvíli, když se vydáváte do obchodu pro nový spotřebič. Cokoliv, co je v červené či oranžové kategorii, nechte raději ležet a vybírejte spotřebiče z těch energeticky výhodnějších kategorií. Ty bývají vždy zelené.

Porovnejte si ceny u konkurence

Vždy máte možnost změnit dodavatele. I když vám třeba konkurence nenabídne výrazně nižší cenu za energie, může vám nabídnout jiné výhody, jako jsou třeba služby elektrikáře a podobně. Ve chvíli volna si tak určitě projděte nabídky i ostatních dodavatelů a ceny si zkuste porovnat. Můžete získat něco navíc ale třeba i ušetřit.

Na úsporné vlně

Uspořit se ale dá i během normálního fungování doma, večer během sledování televize, vypínejte hlavní světlo a zapněte jen lampičku nebo zapalte svíčky, prádlo perte také v úsporném režimu a na méně stupňů, starejte se o lednici a odmrazujte mrazák, při vaření můžete vodu na těstoviny či rýži předvařit v rychlovarné konvici.

Každý krok, který uděláte, se počítá. Když se naučíte zhasínat tam, kde zrovna nikdo není, také ušetříte. Bohužel to vypadá tak, že se to budeme muset naučit všichni, a to na hodně dlouhou dobu.

One comment

  1. Jistě ušetřím, když zapálím svíčku? Já si to nemyslím. Když nechám svítit 2W led žárovku, tak zaplatím okolo 5 Kč za 500 hodin svícení. Čajovka stojí korunu, vydrží 4 hodiny. Když pominu že světla udělá čajovka míň, 500 hodin svícení mě bude stát 125 Kč. To už je ta žárovka výhodnější i kdybych si každých 500 hodin koupil novou.

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *