Co vám při exekuci nemůžou zabavit?

Exekuce je stále větším problémem mnohých lidí. Nutno říci, že postupy exekutorů jsou celkem nevybíravé. Přesto jsou věci, které vám nemohou zabavit. O co se jedná? Zjistěte to.

Nezbytné věci

První kategorií jsou takzvané nezbytné věci, které konkrétní dlužník potřebuje ke svému běžnému životu. Pokud se podíváme na to, o co se jedná, tak jde třeba o:

  • Základní oblečení
  • Léky a jiné zdravotní pomůcky
  • Hotovost do výše jednoho tisíce korun

Věci, které patří někomu jinému

Ani ty nelze zabavit při exekuci. A je jedno, zda se jedná třeba o pracovní notebook patřící zaměstnavateli, nebo mobilní telefon patřící někomu jinému z rodiny. Praxe je však často taková, že exekutor vezme vše a následně musí být podána vylučovací žaloba. Zde je nutné prokázat, komu věci patří a ten je následně mlže dostat zpět.

Snubní prsteny

Klasické šperky exekutor zabavit může. Na co ale nesmí sáhnout, to jsou snubní prsteny. Ty jsou brány jako určitý symbol manželství a jedna z nejdůležitějších osobních věcí. Proto je zabavit nelze. I toto mějte na paměti, pokud se exekutor začne poohlížet po vaší šperkovnici.

Domácí mazlíčci

Ani ti nemohou být předmětem exekuce. Máte psa, kočku, nebo třeba zakrslého králíčka? Či jiného mazlíčka? Musí vám zůstat. Co se ale zabavit může, to jsou klasická hospodářská zvířata. Slepice, prase, kráva, nebo běžní králicí v králíkárnách, kteří jsou chováni na maso a kůže.

Nezbytné vybavení domácnosti

Jde například o ledničku, která slouží k uchování potravin. Naopak zabavena může být sušička – oblečení lze sušit venku. Stejně tak nesmí být zabavena třeba postel včetně matrace, ale křeslo nebo gauč už ano. Zůstat ale musí i jídelní stůl a židle odpovídající počtu lidí v domácnosti, peřiny, nebo třeba kamna či krb, který slouží k vytápění domácnosti. U těchto věcí hraje velmi často roli primárně individuální pohled daného exekutora na to, co je nezbytné a co už nezbytné není.