Chcete koupit ojeté auto? Dávejte si dobrý pozor, abyste nenaletěli, co si ohlídat?

Na ojetém vozidle není nic špatného, navíc si určitě budete mít z čeho vybírat. Ojetých vozidel na prodej je vždy dost, i když máte vyhlédnutý konkrétní model automobilu, je dost pravděpodobné, že narazíte hned na několik nabídek prodeje. Ty se mohou lišit v maličkostech, ale i v hodně podstatných věcech.

Není totiž ojetina jako ojetina. Jak nenaletět a koupit ojeté auto, se kterým budete nadmíru spokojeni?

Odkud ojeté auto koupit?

Nákup ojetého automobilu se vyplatí, zejména pokud chcete opravdu ušetřit. Jenže aby se takový nákup ojetiny opravdu vyplatil, je třeba počínat si obezřetně. Nečestní prodejci a podvodníci se najdou všude a obecně je známo, že na ojetých automobilech se opravdu dobře vydělává. A je úplně jedno, kde auto budete kupovat. Naletět totiž můžete jak v autobazaru, tak i soukromého prodejce. Nejbezpečnější je bezesporu nákup ojetého automobilu od autorizovaného dealera.

Přes něj byste měli mít záruku, že narazíte na opravdu kvalitní ojetinu za dané peníze, nejsnáze byste se pak v případě nějakých obtíží měli domáhat spravedlnosti. Ale, všechno má svá ale. Může se totiž stát, že i autorizovaný dealer nebude úplně čestný, stejně jako se může stát, že od soukromé osoby koupíte parádní vůz, s minimem najetých kilometrů v celkově dobrém stavu a za slušné peníze. Nákup ojetého vozidla je zkrátka někdy adrenalin, ale s tím se musí počítat.

Nákup přes inzerát

Lidé, kteří prodávají automobil přes inzerát, ať už na různých inzertních serverech, přes sociální sítě nebo přes klasický inzerát v novinách, mohou a nemusí působit věrohodně. Vše se dá ale ověřit, takže ani takového nákupu se nemusíte obávat. V dnešní době je velmi pravděpodobné, že budete mít z čeho vybírat, lidí, kteří prodávají auta je mnoho. Vás by jako zájemce měla zajímat nejen cena, ale především stav vozidla.

Cena totiž nemusí být úplně směrodatná. Je třeba si uvědomit, že někdo prodává levněji, aby se auta rychleji zbavil, někdo na prodej nespěchá, a tak zkouší prodat za co nejvyšší cenu. Někdo pak může vsadit na zdánlivou jistotu a zvolit si raději při koupi ojetého automobilu autobazar. Jenže ani v autobazaru mnohdy nemáte úplnou záruku, že kupujete nejlépe, jak za daných okolností můžete. Samozřejmě záleží i na tom, jaký autobazar zvolíte. Na ty menší si dejte raději pozor. I v nich můžete narazit na automobil se stočeným tachometrem.

Zajímejte se o historii vozidla

Auto může být krásné, s nepoškozeným lakem a solidní výbavou, a přesto se vám na něm nemusí něco zdát. Jak si ověřit, že kupujete opravdu to, co prodejce slibuje? Jak nenaletět? Případné reklamace se mnohdy řeší opravdu velmi těžko, dokazovat, že šlo o skrytou vadu, o které jste neměli tušení, je někdy takřka nemožné nebo zdlouhavé. O automobilu, o který se zajímáte, si tak již předem zjistěte všechno, co můžete.

Zvláště v případě, že si vyhlédnete vozidlo, na které se chcete jet podívat a musíte urazit hodně kilometrů. Už z domova si proklepněte, zda to má vůbec smysl. Stačí znát VIN daného vozidla. To by vám měl prodávající sdělit úplně bez problémů. Pokud vám ho sdělit nechce, ani se s ním dále nebavte, značí to jediné, že má co skrývat. Naopak, pokud narazíte na inzerát, kdy prodávající sám VIN uvádí, můžete to brát jako dobré znamení. Přes VIN kód se totiž o vozidle dozvíte úplně všechno.

Za pár stokorun, což jistě není žádná převratná částka, pokud kupujete auto, si můžete nechat zjistit přes VIN kód historii automobilu, vše o najetých kilometrech i o nehodách za účasti pojišťovny. A navíc to jde online!

Trvejte na zkušební jízdě

Ještě před tím, než se uchýlíte k podepsání kupní smlouvy, si do vybraného automobilu také sedněte a projeďte se v něm. Na zkušební jízdě trvejte, každý zkušenější řidič totiž zejména během samotné jízdy pozná, jak na tom je motor vozidla, jak se vozidlo řídí, zda mu fungují stěrače či jdou stáhnout bez problémů okýnka. I samotnou uváděnou výbavu si budete moci prohlédnout a vyzkoušet a na takové vyzkoušení na vlastní kůži nemá nic.

Pak už můžete jen zkontrolovat kupní smlouvu, která musí mít všechny náležitosti a užívat si nové auto.

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *