Cestovní pojištění: Co patří do základního balíčku a na co všechno se musíte připojistit zvlášť?

V případě, že cestujeme do zahraničí, nikdy bychom neměli odjíždět na dovolenou bez pojištění. Při nákupu dovolené v cestovní kanceláři je vždy nabídnuto k zájezdu i pojištění, cestovní kanceláře pak obvykle nabízejí několik variant. Liší se samozřejmě cenou a tím, na co všechno jste pak v rámci balíčku pojištěni.

Co všechno tedy do základního balíčku cestovního pojištění patří a co si musíte ohlídat a připojistit zvlášť? I když se snažíme ušetřit a obvykle si myslíme, že rozšířené cestovní pojištění není potřeba, je třeba si uvědomit, že každý problém, který budeme řešit v zahraničí bez pojištění, se nám značně prodraží. Na cestovním pojištění tak raději nešetřete.

Základní cestovní pojištění

Opravdu se nevyplácí odjet na dovolenou zcela bez cestovního pojištění. Řada lidí volí pouze základní cestovní pojištění, které je nejlevnější a má tak i nižší pojistné limity. Může se to zdát jako dostačující, ale někdy to stačit nemusí. Každopádně v rámci takového základního balíčku je pojištění, které pokryje náklady na ošetření u lékaře v zahraničí. Pojištění léčebných výloh zahrnuje například i ošetření zubů a rovněž ošetření v případě úrazu.

Do základního balíčku obvykle patří i asistenční služby v případě nehody na silnici během dovolené. Samozřejmě je však vždy nutné informovat se předem, na co všechno se můžete pojistit přímo u cestovní kanceláře, které s pojišťovnami spolupracují. Někdy je třeba si pojištění zajistit zvlášť, to zejména v případě, že potřebujete připojistit navíc. V jakých případech se to vyplatí?

Úrazové pojištění a zahraniční dovolená

Při nákupu dovolené je každý klient cestovní kanceláře rovnou osloven s nabídkou pojištění. Je třeba si pročíst podmínky a předem se seznámit s tím, na co všechno můžete být v rámci jednoho konkrétního balíčku pojištěni. Jestliže cestujete po vlastní ose, musíte si cestovní pojištění sjednat sami přímo u pojišťovny. Do základního balíčku je zahrnuto například ošetření v případě úrazu, ale nejde o samotné úrazové pojištění. Kdyby se vám stal úraz během dovolené v České republice a měli byste uzavřené úrazové pojištění, bylo by vám následně vypláceno i denní odškodné přesně podle podmínek, které ve smlouvě máte.

Ovšem pokud cestujete do zahraničí, musíte se na to připojistit. I když vám zranění v zahraničí ošetří a náklady budou hrazeny ze základního balíčku pojištění, nebudete mít nárok na denní odškodné, pokud nebudete mít před cestou na zahraniční dovolenou uzavřené i úrazové připojištění. Úrazové pojištění vás v tomto případě bude krýt nejenom, když že se zraníte a budete mít trvalé následky, ale také pro případ smrti následkem úrazu.

Pojistěte si i zavazadla a osobní věci

Pojištění zavazadel a osobních věcí bývá ve většině případů nabízeno v rámci dražšího balíčku cestovního pojištění a vyplatí se rozhodně v případě, že na dovolenou cestujete letecky. Letecké společnosti mohou snadno kufry ztratit nebo poškodit. Takových případů již se stalo mnoho. V případě, že jste pojištění, budete mít nárok na uhrazení škody.

Pojištění osobních věcí se pak vztahuje zejména na krádeže. Když vám tedy budou odcizeny věci ze zaparkovaného automobilu nebo z hotelového pokoje či z trezoru v hotelu, rovněž budete moci žádat pojišťovnu o náhradu škody.

Nadstandardní pojištění

Připojistit si ale můžete i nadstandardní asistenční a právní služby. I v zahraničí se můžete dostat do problémů, zejména v případě komplikované dopravní nehody. Můžete se ale dostat i do sporu s poskytovatelem ubytování a v případě krádeže vám může být odcizen cestovní doklad, což je zapotřebí urychleně řešit. V rámci nadstandardního pojištění vám pojišťovna uhradí náklady za právní služby nebo za vyřízení nového cestovního dokladu.

V případě, že vyrážíte na hory, nebojte se informovat i na to, do jaké nadmořské výšky jste pojištění. Standardně se totiž pojišťuje do nadmořské výšky 3000–3500 m n. m. Jestliže se budete chystat výše, musíte se připojistit, každá pojišťovna má pak pro vyšší nadmořské výšky své podmínky. Podobně je to u pojištění při rizikových sportech. Pokud patříte mezi dobrodruhy, je třeba si zjistit, co všechno pojišťovna za rizikové sporty považuje.

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *