Kdy se vyplatí pronájem bytu a kdy jeho koupě?

Bydlení je základní lidskou potřebou. Hledá ho, a potřebuje ho naprosto každý. Možnosti jsou dvě. Pronájem, nebo koupě. Jaká varianta se hodí při které situaci? Podívejte se s námi.

Neplánujete budoucnost

Žijete v páru, ale v budoucnu plánujete rodinu? Potom je určitě lepší začít bydlet jenom v pronájmu. To z toho důvodu, že v budoucnu stačí dát jenom výpověď z nájmu a své bydlení snadno změnit. U koupě bytu to tak jednoduché není – prodej je zkrátka podstatně složitější postup.

Nemáte finance

Pořídit si bydlení dnes není nic jednoduchého. A to hlavně proto, že ceny nemovitostí výrazným způsobem stoupají. Proto pokud nemáte peníze, je jasné, že budete chtít využít pronájem. A to i v případě, že budete uvažovat nad hypotékou. Ta už dávno není tak dostupná. Z jakého důvodu? Těch můžeme zmínit několik:

  • Úrokové sazby stále stoupají
  • Je třeba mít našetřeno
  • Není možné financovat stoprocentní hodnotu nemovitosti

Nevadí vám stěhovat se za prací

Už jste to několikrát udělali? Je velká pravděpodobnost, že to uděláte znovu. A tak by prodej nemovitosti mohl být komplikovaný. I to je příklad, kdy se mnohem více vyplatí pronájem. Nemusíte se totiž dlouhodobě vázat na jedno jediné místo.

Chcete investovat do vlastního

S každou splátkou hypotéky si kupujete vlastní dům. Oproti tomu pokud jde o nájemné, tak to dáváte někomu jinému. A to už je problém. Když se rozhodnete dávat peníze do vlastního, je rozhodně lepší svou nemovitost koupit. Navíc s ní následně budete moci nakládat sami, podle své úvahy.

Chcete ušetřit

Vyplatí se vám nájemné? Z finančního hlediska rozhodně ne. Pokud si jste jisti, jak to bude s vaší budoucností, je lepší právě vlastní nemovitost. Pamatujte, že za rok dáte do nájmu i desítky tisíc. Ty si můžete ušetřit a následně je vynaložit mnohem efektivněji, než v podstatě tak, že je dáte někomu zcela cizímu.