Rozdíl mezi konsolidací a refinancováním

Když už máme půjčku, rozhodně to neznamená, že se musíme spokojit s podmínkami, jaké aktuálně má. Jsou totiž cesty, jak si ji můžeme poměrně snadno zvýhodnit. Ona možnost spočívá v tom, že si daný úvěr převedeme k jinému poskytovateli. Zde se však může objevit otázka, zda půjde o konsolidaci, nebo refinancování. Než se podíváme na konkrétní rozdíl, podívejme se na to, co mají obě možnosti společné. Primárním cílem je snížení úroku a tedy i snížení částky, kterou celkově zaplatíme. Dále to může být i lepší rozložení splátek, díky kterému budeme měsíčně platit méně a tak ulevíme našemu osobnímu i rodinnému rozpočtu. Nyní pojďme na ony klíčové rozdíly.

Kdy je nabízena konsolidace půjček?

Začneme možností mnohem využívanější. Nabízejí ji nejenom banky, ale i nebankovní společnosti. Princip této cesty spočívá v tom, že si můžeme převést nikoliv jednu, ale hned několik půjček. Ty jsou sloučeny do jedné a následně je na všechny nesplacené závazky pohlíženo jako na jeden úvěrový produkt. Převést lze třeba:

  • Hotovostní i bezhotovostní půjčky
  • Kontokorenty
  • Dluhy na kreditních kartách

Tato možnost je tedy určena hlavně pro ty osoby, které mají půjček několik. Ostatně vyplývá to i ze samotného názvu, jelikož místo pojmu konsolidace je využíván také pojem sloučení půjček.

Co je refinancování půjčky?

Tato možnost vychází z oblasti hypotečních úvěrů, jelikož zde také převádíme jenom jeden úvěrový produkt. Stejné je to i v případě půjčky. Jinak tedy převádíme pouze jednu jedinou půjčku. Obvykle se navíc jedná o skutečně klasický účelový nebo neúčelový úvěr. Nelze tak převádět třeba zmíněné kreditky, není minusové zůstatky na našich účtech. Nutno samozřejmě dodat, že ne vždy se může tato cesta vyplatit. Pokud máme onu půjčku u banky, mnohdy máme úrok nastavený tak nízko, že nám ho refinancování nemusí zvládnout snížit – tedy pokud rapidně nezredukujeme třeba i počet splátek.