Co je fixace hypotéky?

Mluví-li se o hypotékách, potom jsou zmiňovány pojmy spojené s dostupnou částkou, se splátkami, stejně jako s úroky a hlavně samotnou fixací. U té si mnoho lidí není jistých, co vlastně znamená. Podívejme se proto na to, co je fixace hypotéky a s čím konkrétně souvisí.

Jde o období, kdy platí stejný úrok

Pro hypotéky je typické to, že své úrokové sazby mohou měnit. Zvláště z toho důvodu, že finanční trh se neustále vyvíjí a co platí nyní, nemusí platit za deset let. I proto své úrokové sazby negarantují po celou dobu splácení, ale jenom po část doby. Ta je nazývána jako fixace hypotéky. V praxi to znamená, že si na určité období úrok pevně zafixujeme a po celou dobu nám bude právě tento účtován.

Jak dlouho může fixace hypotéky trvat?

U většiny bank, ale i nebankovních společností bývá tento termín čistě v našich rukách. Podíváme-li se na dané možnosti obecně, potom platí, že fixace hypotéky může být sjednána na dobu jednoho roku, což je minimální doba. Tou nejdelší naopak bývá doba deseti let. Při výběru konkrétního termínu bychom měli hledět primárně na to, jaký vývoj úrokových sazeb se očekává v následujícím období.

Co se děje po konci fixace?

Pokud hypotéku máte, nebo ji plánujete, určitě vás zajímá i to, co se děje po konci fixace – tedy chvíli před reálním koncem. V tomto ohledu může dojít ke dvěma hlavním cestám:

  • S bankou si domluvíme další, konkrétní sazbu na určité období
  • Přesuneme hypotéku jinam, kde dostaneme úrok lepší

V prvním případě mnohdy není třeba nic specielního dělat, jenom potvrdit změnu podmínek a novou nabídku. Druhé možnosti se říká refinancování. Je sice o něco složitá, ale v konečném důsledku může ušetřit třeba i desítky nebo stovky tisíc korun. Navíc čím kratší konkrétní fixace je, tím častěji můžeme hypotéku refinancovat a převádět jinam – tedy pokud nedošlo k tomu, že nižší úroky již získat ani nelze.