Plánujete pronajímat byt? Toto musíte vědět!

Pokud vlastníte byt, který nevyužíváte, může být dobrou volbou začít s jeho pronájmem. A to proto, že lze získat celkem zajímavé peníze. Ne vždy je ale pronájem bytů jenom jednoduchým inkasováním peněz. Podívejte se s námi na důležitá fakta, která musíte vědět.

Zjistěte si vše o budoucím nájemníkovi

Než s někým uzavřete smlouvu, je ideální ho důkladně prověřit. A to po všech stránkách. Budete tak mít jistotu toho, že do svého bytu nepustíte osobu, která by vám mohla způsobit peklo. A to třeba s ohledem na to, že vám nebude platit, nebo vám byt zničí. Pokud jsou oblasti, na které byste se měli zaměřit, rozhodně je dobré zjistit si:

  • Kde pracuje a kolik vydělává
  • Jestli má závazky, dluhy nebo exekuce
  • Proč opustil předchozí byt

Pamatujte na to, že solventní zájemce obvykle s ničím takovým nebude mít problém. Ten, který něco tají, se bude vykrucovat. Pamatujte na to, že je to váš byt a vy určujete podmínky.

Správná smlouva je základ

Na internetu najdete desítky různých bezplatných vzorů. Ty však nedoporučujeme využívat. Proč? Mnohdy mohou být zastaralé, nebo mohou být nekvalitní. A to pocítíte ve chvíli, kdy budete v důsledku špatné smlouvy doslova bezmocní. Její napsání zkušeným advokátem dnes není nic drahého – vyjde na pár tisíc. Ti, kteří se na danou oblast specializují, dokonce mohou mít připravené šablony, které jsou ještě levnější. A také s jistotou, že právo bude na vaší straně.

Předávací protokol je základ

Když předáváte byt novému nájemníkovi, zaměřte se na každou drobnost, kterou v předávacím protokolu specifikujte. Doplnění o fotografie je ideální cestou, jak zdokumentovat stav bytu. Proč? Pokud nájemník byt jakkoliv zničí, budete mít důkaz o tom, že je to skutečně jenom jeho vina a rozhodně daný byt takto nevypadal v době předání. Pokud předávací protokol nemáte, jde v případné při jenom o slovo proti slovu a vše může skončit patem.