Plánujete předčasný důchod? Víme, kolik dostanete

Pokud nepůjdete do důchodu ve věku, který předepisuje zákon, ale rozhodnete se do něho odejít dříve, týká se vás takzvaný předčasný důchod. Toto zákon umožňuje, ale za podmínky, kdy je nutné počítat s menší penzí. Pokud vás zajímá, kolik budete brát v předčasném důchodu, podívejte se na aktuální informace.

Jak předčasný důchod snižuje vaši penzi?

Podívejme se společně na to, o kolik vlastně bude vaše penze snížena. Zde hraje roli každých devadesát dní, o které nastoupíte do předčasného důchodu dříve. Čím dříve do důchodu půjdete, tím více bude vaše penze snížena. Zajímají vás i aktuální čísla, o kolik to bude? Pokud ano, tady jsou:

  • 0,9 % základu za období 360 kalendářních dní
  • 1,2 % základu za období od 361 do 720 kalendářních dní
  • 1,5 % základu za období od 721 kalendářních dní

Snížení je trvalé

O kolik vám bude penze snížena, to již víte. Důležité je však podotknout, že dané snížení bude trvalé. Mnoho lidí se domnívá, že vyplácená penze bude takto snížená jenom do doby, kdy budete bráni jako osoby, které pobírají předčasný důchod. Opak je ale pravdou. Takto sníženou penzi už budete brát stále, tedy v podstatě až do vaší smrti. Je to dáno tím, že penze je aktuálně vypočítávána ze dvou složek, které mají na její celkovou výši vliv. Právě předčasným odchodem se jedna z daných složek sníží.

Kdy se předčasný důchod vyplatí a kdy nevyplatí?

Obecně můžeme říci, že se nevyplatí nikdy, jelikož pobírat budete sníženou penzi. Na druhou stranu musíme dodat, že vzhledem k procentuelnímu výpočtu dochází k tomu, že v nominální hodnotě nejvíce ztratí ti, kteří by měli nárok na vysokou penzi. Naopak u lidí s nízkým důchodem může daná procentuelní ztráta znamenat jenom pár set korun, což se může v mnoha případech jevit jako celkem zanedbatelné. Stejně tak se předčasný důchod nevyplatí v situaci, kdy na něho chcete odejít i několik let před plánovanou dobou. Z dvanáctitisícového důchodu vám totiž zbude jenom částka okolo devíti tisíc.