Muž sedící u monitorů

Jak vybrat ostrahu a zabezpečení malých a středních firem

Samostatné zabezpečení firmy bývá náročné a časově i finančně nákladné. Proto se může vyplatit najmout si zabezpečení od specializovaných bezpečnostních agentur. Tyto agentury nabízejí široké spektrum bezpečnostních služeb, včetně ostrahy objektů nebo instalace zabezpečovacích systémů, a díky jejich odbornosti a zkušenostem je zajištění bezpečnosti vaší firmy mnohem efektivnější a spolehlivější než pokusy o vlastní zabezpečení.

První krok – schůzka se zástupcem bezpečnostní agentury

Podle zkušeností bezpečnostní agentury TOP security řada klientů na první schůzce nemá úplně konkrétní představu o tom, jak by mělo zabezpečení objektu vypadat a zda chtějí využít pouze fyzickou ostrahu, zabezpečovací systémy, obojí zkombinovat nebo zda by bylo potřeba připravit komplexní služby, které mohou zahrnovat i facility management.

Pokud si tedy nejste jisti tím, jaký typ zabezpečení firmy potřebujete, je dobré obrátit se na bezpečnostní agenturu, která nabízí široké portfolio služeb, ve kterém najdete:

  • fyzickou ostrahu,
  • zabezpečovací systémy,
  • facility management,
  • služby korporátního zabezpečení,
  • event security a další služby.

Ostraha objektu musí být zkušená a měla by vás dobře reprezentovat

Během schůzky se nebojte zeptat, jak funguje fyzická ostraha dané bezpečnostní agentury. Mělo by vás zajímat hlavně to, zda jsou strážní školeni a co vše ovládají.

Ke klasickým povinnostem ostrahy se řadí pochůzková a kontrolní činnost v rámci objektu nebo zabezpečovaného areálu firmy. K tomu by mělo být samozřejmostí, že strážní monitorují zabezpečovací systémy a aktivně reagují na poplachy.

Pokud potřebujete ostrahu vrátnice nebo recepce, měli by strážní zvládat komunikaci s lidmi, kontrolu dokladů, zapisování do knihy návštěv nebo v případě, že vaši firmu navštěvují zahraniční klienti, by strážní měli ovládat cizí jazyky.

Víte, že fyzická ostraha bude mít na starosti rozsáhlejší areál nebo bude často řešit rizikové situace? Pak musí být ostraha nejen fyzicky zdatná, ale musí umět velmi dobře reagovat na krizové situace. Například na stavbách může ostraha řešit střety se zloději snažícími se ukrást stavební materiál. U objektů ve městech zase přijde ostraha do kontaktu s vandaly nebo nepřizpůsobivými občany. Při ostraze provozoven a obchodů musí strážní řešit konflikty se zákazníky, kteří si chtějí přivlastnit zboží bez placení. U ostrahy areálů se vyplatí ostraha se psem, který už na první pohled budí u nezvaných návštěvníků respekt.

Na všechna tato rizika by měla být ostraha vyškolena. Zároveň by ale strážní měli dobře reprezentovat vaši společnost, protože právě oni mohou být první osobou, se kterou se váš zákazník setká, když navštíví firmu. Vzhled ostrahy je proto také důležitý a opět se může přizpůsobit vašim požadavkům. V některých firmách bude stačit, když bude ostraha oděna do stejnokroje bezpečnostní agentury. Někdy je ale potřeba, aby působila ostraha okázale. V těchto případech je vhodné volit ostrahu v obleku.

Nechte si poradit v otázce zabezpečovacích systémů

Pořizovat si bezpečnostní systémy na vlastní pěst není úplně chytré. Vystavujete se riziku, že nebudou splňovat vaše požadavky nebo nebudou dostatečně kvalitní. V otázce výběru EZS, EPS, kamerových nebo přístupových systémů je opět lepší obrátit se na odborníky z bezpečnostní agentury, kteří mají dlouholeté zkušenosti vycházející z řady provedených zabezpečení v různých typech objektů a navrhnou vám řešení na míru.

Během konzultace s bezpečnostní agenturou například zjistíte, že by bylo dobré kontrolovat vstup do objektu a necháte si navrhnout chytrý přístupový systém. Nebo se ukáže, že by pro vaši firmu bylo efektivní mít strážného, který bude pomocí kamerového systému monitorovat objekt i jeho okolí a bude moci okamžitě zasáhnout, když se stane něco neočekávaného. Moderní kamerové systémy dnes už zvládají funkce, jako je čtení SPZ, rozpoznají obličeje, dokáží detekovat vandalismus nebo mohou sledovat označené zóny a upozornit na nestandardní chování.

U elektronických zabezpečovacích systémů je vždy nejlepší cestou řešení na klíč, protože každý komerční objekt je specifický nejen co se týče typu provozu, ale také pohybu osob a lokality, kde se nachází. Jiné zabezpečení bude vyžadovat administrativní objekt v komerční zóně, jiné systémy se využijí ve výrobních prostorách a skladovacích halách na periferiích měst a úplně jiné EZS bude vyžadovat prodejna situovaná uprostřed zástavby.

Mohl by Vás zajímat: Roboty a ostraha objektů: Spojení, které nabírá na síle

Zabezpečení na dálku – pult centrální ostrahy je k dispozici 24/7

Jednou z možností, jak vyřešit zabezpečení firemního objektu, je připojení elektronických zabezpečovacích systémů na pult centrální ochrany (PCO), kde probíhá nepřetržitý monitoring všech hlídaných objektů a v případě, že EZS spustí poplach, je na pracovníkovi, který má vše na starosti, aby vyhodnotil, zda jde o planý poplach nebo zda je potřeba na místo vyslat zásahovou skupinu.

Ať už se rozhodujete mezi elektronickým zabezpečením, fyzickou ostrahou nebo nemáte představu, jak by měla ochrana firemního objektu vlastně vypadat, kontaktujte specialisty na bezpečnost a svěřte se do jejich rukou. Ubude vám řada starostí, nebudete muset interně řešit každou část zabezpečení a vše si sjednáte tak, aby byl firemní majetek i ochrana osob promyšlená a efektivní.

Zdroj fotografií: AdobeStock

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *