psaní poznámek

Jak se vyhnout zahlcení prací po návratu z dovolené? Naučte se delegovat

Mnoho z nás má po návratu z dovolené potíže s tím naskočit do původního pracovního tempa. A není se co divit. Mysl je sice odpočatá, ale tělo startuje postupně. Prvních pár dní po návratu do práce se může zdát jako těžký boj. Existují však věci, které můžete udělat, aby byl přechod plynulejší a abyste se vyhnuli zahlcení prací po dovolené. Jednou z nejdůležitějších věcí je naučit se delegovat.

Delegování se nemusíte bát

Mnoho z nás má problém delegovat úkoly, ať už proto, že si myslíme, že je nikdo nedokáže udělat tak dobře jako my, nebo proto, že nechceme vypadat jako slaboši nebo neschopní. Pravdou však je, že delegování je klíčovou součástí efektivního vedení. A je to něco, s čím občas bojují i ti nejúspěšnější lidé. Pokud se po návratu z dovolené cítíte zahlceni prací, udělejte krok zpět a zhodnoťte, které úkoly lze delegovat na jiné. Možná budete překvapeni, jak moc se vám uleví, když část práce delegujete.

Nepleťte si delegování s přesouváním práce

Delegování samozřejmě neznamená, že veškerou svou práci jednoduše hodíte na někoho jiného a zapomenete na ni. Musíte si ujasnit, co od delegované osoby očekáváte, a poskytnout jí zdroje, které potřebuje k tomu, aby byla úspěšná. Pokud se však snažíte udržet krok se svou pracovní zátěží, může být delegování záchranou. Umožní vám získat tolik potřebný čas navíc a naplánovat si vše tak, abychom to lépe zvládali. Správné delegování je přímo základem práce úspěšného manažera. Nechcete přece každý večer trávit v kanceláři a dodělávat práci za vaše podřízené.

Jak správně delegovat?

Při delegování dbejte na to, abyste jasně definovali úkol a stanovili k němu reálný termín. Zároveň musíte osobě, na kterou delegujete zajistit odpovídající zdroje, případně jí poskytnout zpětnou vazbu, pokud ji bude potřebovat.

Ani delegování nepomohlo?

Pak zvolněte a nesnažte se stihnout vše v prvním týdnu. K získání vyšší hladiny energie si můžete pomoci také prostřednictvím některých potravinových doplňků. Například kapsle plněné práškem ze ženšenu nebo guarany pomohou s doplněním chybějící energie v průběhu dne. Vsadit můžete také na byliny na posílení imunity, mezi které patří například kustovnice čínská nebo rakytník.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *