Internet banking a bezpečnost na internetu

Internetové bankovnictví neboli internet banking je dnes něco zcela běžného a samozřejmého. Ačkoliv se jedná o možného pomocníka, je třeba připomenout i několik bezpečnostních rizik. Jak se chovat, aby váš účet nebyl napadený?

Začněte s vaším počítačem

Primárně lidé využívají internet banking prostřednictvím svého počítače. A u něho je ideální začít. I když se mnohé banky snaží podchytit potenciální hrozby a rizika, stále je zde velký díl na samotných uživatelích. Co by mělo být naprostou nezbytností, které souvisí s počítačem, skrz který se k internetovému bankovnictví přistupuje?

  • Novější a aktualizovaný operační systém
  • Antivirový program
  • Doporučený a aktualizovaný internetový prohlížeč

Zkontrolujte, kam píšete své heslo

Přihlásit se ke svému účtu je poměrně snadné, jelikož dnes může stačit kombinace uživatelského jména a hesla. Vždy proto zkontrolujte, kam dané údaje píšete. V adresním řádku byste měli být vždy na oficiálním serveru vaší banky, nikoliv na různých pochybných stránkách. Také nezapomínejte v adresním řádku zkontrolovat, zda adresa webu začíná písmeny https://. Právě ono písmeno „s“ je zárukou zabezpečení.

Pozor na heslo

Heslo by se vám sice mělo dobře pamatovat, ale je chybou volit takové, které je snadno rozluštitelná. Zapomeňte proto na různá jména lidí v rodině, data svého narození a další osobní a dohádatelné údaje. V rámci bezpečnosti tomu dnes jdou naproti i samotné banky, a tak vyžadují hesla, kde se musí objevit velká a malá písmena, číslice, ale i speciální znak.

Hlídejte si i svůj telefon

Většina transakcí skrz internetové bankovnictví je potvrzována skrz SMS zprávu na váš mobilní telefon. I tímto způsobem můžete zcela pochopitelně ovlivnit samotnou bezpečnost. A jak konkrétně? Telefon nikomu nedávejte, v internetovém bankovnictví používejte vždy své aktuální číslo, a pokud máte chytrý mobil, nezapomínejte ani zde na jeho antivirovou ochranu, čímž snížíte riziko jeho ovládnutí.