Převodovka

Vyznat se v převodovkách, jako nutný požadavek na dnešního řidiče

Výměna jakékoliv součástky v automobilu, ať se jedná o výměnu rutinních žárovek, pojistek, či pneumatik je, dá se říct praktická činnost, která potká za život téměř každého majitele vozu. V těchto případech se jedná spíš o povrchový servis vozu.

Převodovka
Převodovka

Jak je to však v takových případech, kdy si musíte např. pořídit novou převodovku? Jelikož se na rozdíl od pojistek jedná o nepatrně dražší článek Vašeho vozidla, a to se bavíme o vozidlech osobních i nákladních, je vhodné se o tomto strojním zařízení dozvědět trochu více.

Převodovka je v podstatě zařízení, které umožňuje měnit pohon vozu pomocí přeměny kinetické energie. Co se týče její životnosti, bude Vašemu vozu sloužit asi 300 tisíc kilometrů, což při běžném denním užívání odpovídá zhruba 10 rokům ježdění.

Jakou převodovku vzít a jakou ne?

Z hlediska toho, co dnešní trh nabízí a vzhledem k technické náročnosti tohoto zařízení se obecně doporučuje, pořídit tyto komponenty skrze domácí české nebo slovenské firmy. Např. převodovky firmy MSS Moldava jsou nabízeny, tak jako u ostatních českých a slovenských firmem včetně pohotového servisu v rodném jazyce. Je totiž vhodné dodat, že řešení technických náležitostí v cizím jazyce není rozhodně nic jednoduchého.

V posledních letech se objevuje velký počet nových zprostředkovatelů převodovek, kteří na našem trhu nabízí své služby. Obecně se však při výběru prodejce doporučuje dívat také na jeho tradice a dobu fungování na trhu. A to především proto, že spousty nových prodejců jsou pouze překupníky s nekalými praktikami jako je:

  • Několikanásobné navýšení cen převodovek
  • Příslib servisu v případě poruchy (později však odkazují přímo na cizojazyčného výrobce)

Rozdělení převodovek je prosté

Obecně převodovky lze rozdělit na několik typů. Např. firma FORIN rozděluje na FORIN lineární vedení a nelineární. V tomto případě se potom jedná o rozdělení pomocí způsobu přenosu energie v převodovce, tedy zda je řešena posuvem či rotací.

Dle požadovaného přenosu energií v převodovce, lze rovněž rozdělit na obousměrnou, jednosměrnou či samosvornou převodovku, přičemž prakticky nejvíce užívaná, je převodovka obousměrná.

Zdroj obrázku:
BoJack / Shutterstock.com