Podvody na internetu

Jak vypadá typický investiční podvod který vás obere o peníze

Množí se jako krysy na skládce a slyšíme o nich ze všech stran, přesto se stále mezi námi najdou jedinci, kteří na tento podvod naletí a přijdou o spoustu peněz. Pojďme se spolu podívat, jak takový podvod typicky vypadá a podle čeho ho poznat.

1. Reklama

Tato reklama z youtube je jasný podvod na první pohled:

  1. Velké jméno – ČEZ bezesporu je velkým hráčem, který vydělává obrovské peníze. Řezníkovi z Horní Dolní byste to asi nevěřili.
  2. Peníze bez práce – získejte 81 000 Kč každý měsíc – no kdo by nechtěl
  3. Všimněte si domény vedle štítku „sponzorováno“ – to nevypadá jako doména ČEZu, což?
  4. „bezpečné svou budoucnost“ – špatná čeština je u těchto podvodů velmi častá. Pravděpodobně jde o špatný překlad anglického „secure your future“ – zajistěte svou budoucnost, kde slovo secure samo o sobě může být přeloženo i jako přídavné jméno bezpečný.
  5. A nakonec, jaká revoluce, ČEZGroup nyní umožňuje každému Čechovi stát se akcionářem – no to je splněný sen! (každý nejen čech si může akcie ČEZu dávno koupit)

Reklama může být umístěna i ve videu, opět stejný scénář: silné jméno, divná doména, pohádkové výdělky za pusinku. Pro zajímavost, kdyby to opravdu takto fungovalo, za 5 000 Kč byste měli po měsíci 70 000 Kč, ty byste reinvestovali do toho samého atd atd, za půl roku je z vás nejbohatší člověk na světě. To jsou dobráci v tom ČEZu, rozdali by se.

Reklama propagující podvodnou investici do ČEZu
I takto vypadá reklama propagující evidentní podvod.

Pokud se vám taková reklama zobrazí, obětujte chvíli svého času a nahlašte ji.

2. Falešný článek

Následující obrázek je foto článku, na který jsem se proklikem dostal. Varovných signálů je opět spousta, vypíšu je pod článkem.

Co tedy na článku smrdí?

  1. Doména článku v adresní řádce neodpovídá webu, za který se vydává. Jakmile toto uvidíte, neplýtvejte svým časem a stránku zavřete.
  2. Vytváření zákonů není kompetence prezidenta.
  3. Spousta pozitivních komentářů, kde autor rejžuje peníze okamžitě po registraci. Takto dividendy nefungují. Dividendy ČEZ vyplácí jednou ročně a velmi orientačně si můžete představit 10 % z ceny akcií. Pokud Vám někdo bude tvrdit, že za poplatek 10 000 Kč budete dostávat každý měsíc 80 000 Kč, nebudete. Skutečnou dividendu byste za 10 000 Kč dostali (orientačně) 1000 Kč za rok.
  4. Samotná existence článku smrdí – kdyby ČEZ dělal další úpis akcií, celá investiční veřejnost by o tom věděla, nepotřebovali by si platit propagaci v médiích.
  5. Věřím, že v textu článku by se našly i další varovné signály, ani jsem ho celý nečetl, aby mi nevybuchla hlava.

3. Kontakt

Když si nevšimnete všech předchozích varovných signálů a rozhodnete se společnost kontaktovat, jste na nejlepší cestě přijít o všechny úspory které máte, a to ještě v tom lepším případě. Stává se, že podvodník kromě vyluxování peněz, které máte, zvlásdne ještě i vzít půjčku, takže přijdete i o peníze, které nemáte.

Jak se bránit?

Varovných signálů jste si nemuseli všimnout. Co je to nejdůležitější, co nesmíte udělat? Nikdy, nikomu, za žádných okolností, nedávejte přístup ke svému bankovnímu účtu, ani žádné ověřovací nebo aktivační kódy. Vaše banka to od vás nikdy nebude chtít. Stejně tak žádná seriózní obchodní platforma od vás nic takového vyžadovat nebude. Pokud byste si nebyli jistí, zavolejte do svojí banky a zeptejte se. Pokud vám volá bankéř z vaší banky a citlivé údaje od vás chce, telefon položte a zavolejte do banky na její veřejně dostupné kontaktní číslo. Jen tak budete mít jistotu, že opravdu mluvíte se zaměstnancem banky.

Zdroj hlavního náhledového obrázku: Pixabay
Zdroj obrázků v článku: Nasrat. Klidně mě žalujte, rád si s vámi u soudu o vašem podnikání promluvím.

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *