Dluhy manželů: Když se dělí majetek, dělí se i dluhy! Co když to ale nejsou vaše dluhy

Do společného jmění manželů patří i dluhy, pokud se tedy jedná o dluhy, které jste si jako manželé nadělali společně. Co když se ale zadlužil jen váš partner, vy jste o tom nevěděli a teď máte za něj platit? Jak se vlastně dělí dluhy při rozvodu a kdy máte nárok odmítnout cizí dluhy splácet?

Ne vždy je to tak jednoduché, někdy se nemusí podařit dokázat, že jste o zadlužení svého partnera neměli ani ponětí.

Dluhy a společné jmění manželů

To, co si partneři během manželství společně pořídí, se při rozvodu dělí. Někdy spravedlivě na poloviny, někdy se manželé domluví jinak a podají návrh na rozdělení majetku soudně. Pokud však manželé společnou cestu nenajdou a nedomluví se, po třech letech majetek přechází do podílového spoluvlastnictví, a pak už se veškerý majetek musí rozdělit na polovinu, ať chcete, nebo ne. Je třeba si vše ohlídat.

Pokud tedy nemáte mezi sebou vyřešené majetkové vyrovnání, automaticky se musíte podílet i na splácení dluhů. Pokud vás tak navštíví exekutor, má právo odstavit váš bankovní účet, v případě, že exmanžel nesplácí řádně své dluhy. Můžete se sice pokusit dokázat, že s jeho dluhy nemáte nic společného, ale zpětně to lze dokázat jen v některých případech, a není to rozhodně jednoduché.

Předmanželská smlouva

I z těchto důvodů není od věci myslet dopředu a sepsat tak předmanželskou smlouvu. Pokud jste si vždy mysleli, že tu sepisují jen ti, kteří disponují velkým majetkem a touto cestou si ho chtějí ochránit, mýlili jste se. Chránit se prostřednictvím předmanželské smlouvy můžete i proti dluhům, které si partner do manželství přináší, a vy se tak na nich nikterak nepodílíte. I během manželství, v případě, že předmanželská smlouva sepsána nebyla, lze dodatečně uzavřít manželskou smlouvu, která má stejnou váhu.

Které dluhy se dělí a které ne

Jestliže si jako manželé berete společně hypotéku, půjčíte si na auto nebo na vybavení domácnosti, jsou to společné dluhy, a ty se musí spravedlivě rozdělit. V případě, že jeden z partnerů ale dluží například na pojištění nebo na daních, nemusíte se obávat. Tyto dluhy jsou vázány jen na osobu, které se to týká. Avšak když nastane situace, kdy si jeden z manželů půjčí bez vědomí toho druhého a půjčené peníze využije ve vlastní prospěch, a ne ve prospěch rodiny, může nastat problém.

Samozřejmě, že by se tyto dluhy mezi manžele při rozvodu dělit neměly, musíte ovšem dokázat, že jste opravdu nevěděli, že si partner v manželství půjčuje něco jen pro sebe. Nejlepší je, když se podniknou kroky hned ve chvíli, kdy k takovému zjištění dojde. Zpětně se velmi těžko dokazuje. Soud však jasné důkazy vyžaduje. Můžete ale vyjádřit svůj nesouhlas vůči věřiteli, opět neodkladně a ihned poté, co se o dluhu dozvíte.

Co když přijde exekutor?

Nelehká situace vzniká i tehdy, přijde-li do vaší společné domácnosti exekutor. I když totiž máte sepsanou předmanželskou smlouvu či dohodu, veškeré vybavení domácnosti je stále společné. Exekutor jej tedy může zabavit. Zákon je totiž zde jasně daný. Všechno, co se nachází v bytě dlužníka, mu také patří. Jedině, že by byl dokázán opak. Pokud tedy váš manžel nesplácí své dluhy a přijde k vám exekutor, musíte jasně prokázat, co je vaším majetkem. A to samozřejmě není úplně jednoduché.

Každý dluh se musí splatit, ovšem pokud na to nemyslí i váš manžel či exmanžel, můžete se dostat do svízelné situace. I proto platí, důvěřuj, ale prověřuj. Tyhle věci je lepší mít včas pod kontrolou. Podobná situace pak může nastat i v případě, že se zadluží váš potomek, který s vámi stále bydlí ve společné domácnosti.

Zdroj: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *