Kdy vám zaměstnavatel může zrušit dovolenou? A kdy vám ji může určit?

Dovolená v práci je něco, na co se většina lidí zcela pochopitelně těší. Jsou ale i případy, kdy vše nedopadne dle vašich představ. Zaměstnavatel má totiž právo vám do dovolené i mluvit. Podívejte se, jaké jsou nejčastější situace.

Zrušení dovolené

Ano, tato situace skutečně může dostat. Nejenom, že ji zaměstnavatel může zrušit ještě před tím, než nastane, ale může vás z ní také odvolat. Kdy na to má právo? Třeba ve chvíli, kdy se výrazně a podstatně změní podmínky, za kterých došlo k určení a naplánování dovolené. Typickým příkladem je situace, kdy mnoho lidí ve firmě onemocní a je třeba fungovat dále. V takovém případě má zaměstnavatel skutečně právo vám dovolenou ukončit. Ale s náležitými kompenzacemi, jako jsou:

  • Uhrazené storno poplatky u zrušených zájezdů
  • Vrácená poměrná část zájezdu, ze kterého je zaměstnanec odvolán
  • Cenu dopravy související s nečekanou cestou spět

Je jasné, že některé výdaje by však byly tak velké, že se ne každému zaměstnavateli vyplatí dovolenou zaměstnanci rušit a raději se snaží najít jiné řešení. Třeba i za cenu, že zakázku nestihne v termínu a zaplatí penále.

Určení dovolené

Ano, i tuto možnost zaměstnavatel má. Jedním z hlavních příkladů je takzvaná celozávodní dovolená, kdy si všichni zaměstnanci musí vybrat dovolenou v jeden termín. Dále může být určení spojeno i s tím, aby byl zachován bezproblémový chod firmy. A tak zaměstnavatel může vyvěsit rozpis dovolených. Co však musí zachovat, to je možnost čerpání dovolené v roce, kdy na ni nárok vznikl, stejně jako musí, pokud je to možné, zachovat požadavky jednotlivých zaměstnanců. Tedy třeba na to, že ji chtějí mít v létě. Může tak podle rozpisu určit, kdy ji jaký zaměstnanec bude mít. Tomu to však musí oznámit s dostatečným předstihem. Tento termín je stanovený na dobu alespoň 14 dní předem, pokud se vzájemně nedohodnou jinak.