Kolik peněz dokážou ušetřit solární panely a kdy se vám investice opravdu vyplatí?

Sluneční svit je zadarmo, je tedy velmi chytré toho využít, zvláště když víme, že nám umí vytvořit elektřinu či energii potřebnou pro ohřev vody. Možná jste si už všimli, že čím dál více domů má na svých střechám solární panely. Také byste chtěli šetřit za energie teď v době, kdy se tolik zdražují? Uvažujete o solárních panelech, ale ještě nemáte zodpovězené všechny otázky? Kolik vlastně můžete ušetřit a jak moc velká investice na vás čeká? Pojďme to zjistit!

Solární panely dle technologie

Setkáváme se s dvěma pojmy – fotovoltaické panely a solární panely neboli solárně-termické panely. Je třeba si v těchto pojmech udělat jasno, protože každý z nich vyrábí trošku něco jiného.

  1. Fotovoltaické panely jsou určeny pro výrobu elektřiny.
  2. Solárně-termické panely zase umí vyrobit teplo, to je pak možné využít pro ohřev vody nebo pro vytápění.

Pro výrobu elektřiny se čím dál více staví fotovoltaické elektrárny, které nejčastěji stojí na Jižní Moravě, kde jsou klimatické podmínky pro výrobu elektřiny v tomto ohledu nejlepší. Na střechy domů se běžně instalují solární panely, díky kterým lze ušetřit peníze za vytápění a ohřev vody. Každý, kdo ale o solární energii přemýšlí, může využít obojí. Solární a fotovoltaické panely se mohou vzájemně doplňovat. Co všechno má ale vliv na to, aby solární panely fungovaly, jak by měly?

Na kterých místech republiky se to vyplatí?

Jako první je třeba popřemýšlet nad tím, zda se vám instalace panelů vůbec vyplatí, je totiž třeba počítat s počáteční investicí, která není úplně malá. Nejideálnějším místem je jih republiky. Jak již bylo zmíněno, nejvíce solární energie se vyrobí na Jižní Moravě, kde jsou podmínky nejideálnější. To však neznamená, že v jiných místech naší republiky to nemá smysl. Má, ale pozor i na jiné faktory.

Střecha domu by neměla být zastíněna například vysokými stromy nebo vysokými budovami v okolí. Vhodný sklon střechy je pak 35 stupňů. To jsou věci, které zvyšují šanci, že solární panely vyrobí co nejvíce tepla.

Kolik tepla získáte?

Teplo získané ze sluníčka lze samozřejmě využívat hned. I když v létě je produktivita solárních i fotovoltaických panelů největší, nashromážděná energie se dá ukládat, takže se nemusí využít hned, ale schovat si ji můžete i na zimu, kdy je třeba dům vytápět. V případě vyrobené elektřiny nebo tepla pro ohřev vody ale můžete energii samozřejmě čerpat hned, což je výhodnější. To však neznamená, že nebude potřeba využívat i bojler či topnou vložku v solárních zásobníku v zimních měsících, bude jako záložní zdroj.

V létě, kdy slunce nejvíce pálí, jsou solární panely s plochou jednoho čtverečního metru kolektoru schopny denně ohřát až sto litrů vody. Pokud je tedy solární systém vhodně navržený, je schopen za rok ohřát až polovinu celkové roční spotřeby vody v jedné domácnosti. A to už je slušná úspora.

Kolik tedy ušetříte a kolik vás bude stát investice?

Solární panely jsou známy jako úsporný a také ekologický způsob vytápění a ohřevu vody, v případě fotovoltaických panelů se stejně úsporně a ekologicky vyrábí elektřina. Pořízení solárních panelů pro výrobu tepla není ale nejlevnější záležitostí. Instalace solárního kolektoru o rozměru jeden metr čtvereční vás může vyjít na zhruba šest až dvacet tisíc korun.

Využít ale můžete i dotace z programu Zelená úsporám, dotace může dosahovat až do částky stopadesát tisíc korun. A jeden takový metr čtvereční solárního panelu na vaší střeše ušetří ročně asi dva a půl tisíce korun za ohřev vody v porovnání s tím, kdybyste využívali elektrický bojler.

S celkovou návratností ale můžete počítat asi po osmi letech. Solární panely ale mají životnost až několik desítek let a sluneční energie je nevyčerpatelná.

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *