Kdo má nárok na slevu na poplatníka?

Kdo má nárok na slevu na poplatníka a jak ji uplatnit?

Doba, do které musí být odevzdáno daňové přiznání, se kvapem blíží. Pokud si nejste jistí, na jaká daňová zvýhodnění máte nárok, přinášíme vám odpovědi na nejčastější otázky spojené se základní slevou na poplatníka. Kdo všechno má na ni nárok a jak pro vás může být přínosná?

Co je sleva na poplatníka?

Sleva na poplatníka je základní daňová sleva, na kterou má nárok každý plátce daně z příjmů. Uplatnit ji tedy mohou jak zaměstnanci, OSVČ, pracující studenti, matky na mateřské dovolené i pracující důchodci. Sleva se uplatňuje v plné výši a nezáleží na tom, zda jste pracovali po celý rok nebo jste byli zaměstnaní jen několik měsíců v roce.

Roční sleva na poplatníka

Každý daňový poplatník má nárok na slevu, jež  činí 30 840 korun ročně. Tato částka platí jak pro rok 2023, tak i pro rok 2024.

Měsíční sleva na poplatníka

Pokud se ale poplatník rozhodne, může ji využívat každý měsíc. V takovém případě se jedná o částku 2 570 korun měsíčně.

Uplatnění základní slevy na poplatníka

Nyní již víte, kdo má nárok na základní slevu na poplatníka i kolik činí, jak ji ale uplatnit? Lze to provést hned několika způsoby.

  • Slevu můžete uplatnit v daňovém přiznání k dani z příjmů.
  • Zaměstnanci mohou k uplatnění slevy na poplatníka využít roční zúčtování daně, které za ně provede zaměstnavatel.
  • Dalším způsobem je uplatňování každý měsíc, když dochází k vyplácení mzdy. K tomu je nutné mít podepsaný formulář Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti.

Přivýdělek k důchodu

Jak je to se slevou na poplatníka v případě, že je daný člověk v předčasném důchodu? I v takovém případě ji lze čerpat, ale pouze pokud bude splněno následující kritérium:

  • Jedinci, kteří jsou v předčasném důchodu,nesmějí mít příjem, jenž podléhá odvodům sociálního pojištění.

Lidé, kteří jsou v předčasném důchodu a přivydělávají si na DPP a mají u zaměstnavatele podepsané prohlášení k dani a zároveň mají každý měsíc hrubou finanční odměnu nepřesahující 10 000 korun, uplatňují právě onu slevu na poplatníka. Protože splňují výše zmíněné kritérium.

Prohlášení poplatníka

Prohlášení k dani z příjmů, prohlášení poplatníka či lidově řečeno růžový papír je formulář, jenž je nutné mít podepsaný u svého zaměstnavatele. Právě na základě tohoto formuláře totiž může docházet k uplatnění daňových zvýhodnění a slev. Aby vše probíhalo hladce a nepřipravili jste se zbytečně o slevu a zvýhodnění, na která máte nárok, dejte si pozor na následující:

  • V jednom kalendářním měsíci můžete mít podepsané pouze jedno prohlášení. Proto si dávejte dobrý pozor, u koho máte růžovku popdespanou. V případě, že pracujete pro více zaměstnavatelů, je nejvýhodnější růžový papír podepsat u toho, kde máte nejvyšší hrubou mzdu.
  • Prohlášení poplatníka nepodepisují pouze zaměstnanci, ale také studenti či pracující důchodci. Zkrátka a dobře každý, kdo si vydělává na DPP či DPČ.
  • Jakmile dojde k ukončení pracovního poměru, prohlášení u daného zaměstnavatele automaticky zaniká.
  • Růžový papír je nutné podepsat nejpozději do 15. února. Když nastupujete do nového zaměstnání, máte na jeho podepsání lhůtu 30 dní.
  • Nepodepsáním prohlášení k dani  příjmů se připravuje o slevu na dani, na kterou máte nárok.

Nepřipravujte se zbytečně o základní daňovou slevu, na kterou máte nárok. Máte-li stále zaměstnání, podepište vždy nejdéle do 15. února prohlášení poplatníka a na konci roku si zažádejte o roční zúčtování nebo slevu využívejte každý měsíc. Jste-ll OSVČ, uplatníte slevu na dani v rámci daňového přiznání. Ročně máte nárok na slevu činící 30 840 Kč, chcete-li čerpat měsíčně, jedná se o částku 2 570 Kč.

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *