Co je DeepSeek?

Co je AI DeepSeek? Čínská umělá inteligence dobývá svět

Počátky společnosti DeepSeek

Ačkoliv společnost DeepSeek byla založena již v květnu roku 2023, do středu zájmu se dostala až nedávno. Proč? Pojďme začít od začátku. Čínská společnost s modrou velrybou v logu se zabývá vývojem umělé inteligence a jejím zakladatelem je Liang Wenfeng.

Chatovací model DeepSeek

20. ledna letošního roku vydala společnost chatbota DeepSeek, který je zdarma dostupný pro uživatelé iOS i Android. Již sedm dní po uvedení na trh se jednalo o nejstahovanější freeware aplikaci a jednoznačně překonala také Chat GPT. To zároveň v USA způsobilo neuvěřitelný pokles akcií společnosti Nvidia o celých 18 %. Předtím, než USA uvalila na Čínu cla omezující nákup čipů s umělou inteligencí, měl se zakladatel společnosti Liang Wenfeng zásobit grafickými procesory Nvidia 100. Některé zdroje uvádějí, že jeho zásoba se skládá z 10 000 kusů, jiné uvádějí pětinásobek tohoto čísla.

Kontroverze

Důvodem toho, proč jste o DeepSeek slyšeli i přesto, že ji nepoužíváte, je právě kontroverze, jež se okolo společnosti a samotné aplikace začala šířit.

Levnější verze Chat GPT, ale přesto stejně účinná a výkonná

Přestože do společnosti DeepSeek bylo investováno méně než do Chat GPT, z pohledu výkonnosti se jedná o srovnatelné aplikace. Není proto divu, že si ji stáhli miliony uživatelů a každodenně ji využívají. To s sebou ale přináší mnohá rizika. Právě to, že ke vzniku Deep Seek byl použit nižší kapitál, vyvolalo otázku, zda nedošlo ke krádeži duševního vlastnictví. Jednoduše řečeno, existuje podezření, že Deep Seek vznikl na základě výstupů, které vygeneroval Chat GPT.

Dokonalý přehled o uživatelích

Alarmující jsou také metody, jež společnost využívá k sběru dat. Pokud byste se začetli do zásad ochrany soukromí, zjistili byste, že společnost shromažďuje množství dat o svých uživatelích. Kromě e-mailových adres a telefonních čísel by se mělo jednat také o data narození a co je skutečně znepokojivé, také hesel. Všechna data, jež do aplikace uživatelé zadají, jsou navíc rovněž shromažďována a následně se ukládají na čínské servery.

Veřejně dostupná databáze

Zdá se vám sbírání dat o uživatelích a jejich ukládání na čínském serveru znepokojivé? Další šokující odhalení ještě přijde. Databáze s těmito údaji je totiž veřejně dostupná. To vycházejí z prohlášení vědců z Wiz. Italským úřadům se nezdál způsob, jakým společnost Deep Seek zachází s uživatelskými daty. Italský regulátor ochrany osobních údajů GPDP tedy požádal čínskou společnost o vyjádření ohledně toho, jak s informacemi o svých uživatelích zachází. Následovalo vyjádření tiskové agentury ANSA, podle níž 29. ledna 2025 zmizel Deep Seek z nabídky obchodů s aplikacemi na území Itálie.

Právě zde přichází na řadu vyjádření vědců z Wiz, kterým se povedlo databázi s informacemi najít a nahlédnout do ní. Databáze je nejen veřejně dostupná, ale také snadno zneužitelná.

Rizika ochrany soukromí

Protože umělá inteligence je stále novinkou, která do našich životů vstoupila, je na místě být při jejím používání ve střehu. Vše, co do chatbota napíšete, totiž může skončit na nežádoucím místě.

Cenzura

Při používání Deep Seek bylo také zjištěno, že dochází k cenzurování některých dat. Toto se týká zejména témat, jež jsou pro Čínu kontroverzní. Jakmile byste chatbotu položili otázku týkající se citlivých témat, můžete se setkat s tím, že chatbot nezná odpověď a pokusí se vaši pozornost odklonit jiným směrem.

Pokud využíváte Deep Seek, dávejte si dobrý pozor na to, jaké informace s aplikaci sdílíte.

Zdroj textu: www.malwarebytes.com, www.pctuning.cz

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *