Víte, co je to superhrubá mzda?

Když je řeč o mzdě neboli výplatě, tak velmi často slýcháte hned trojici pojmů, které s výplatní páskou souvisí. O jaké se jedná? Je to:

  • Čistá mzda
  • Hrubá mzda
  • Superhrubá mzda

A právě na tu poslední se podíváme společně. Jedná se totiž o tu nejvyšší částku, kterou máte na své výplatní pásce uvedenou.

Superhrubá mzda označuje, kolik musíte zaměstnavateli vydělat

Zajímavostí superhrubé mzdy je to, že označuje, kolik přesně musíte svému zaměstnavateli vydělat. Tedy jaký zisk musíte vyprodukovat, aby byl alespoň na nule. Jedná se totiž o základní částku, ze které jsou následně odečteny veškeré platby státu a ze které je odečteno i to, kolik dostanete na účet nebo na ruku. To je zajímavé vědět, jelikož pokud berete čistou mzdu 10 000 Kč, musíte zaměstnavateli vydělat sumu mezi 15 – 20 tisíci, jelikož zde se bude zhruba nacházet ona superhrubá mzda.

Základ pro prvotní odečty

Superhrubá mzda je také tou sumou, ze které se následně počítají prvotní odvody. V praxi jde o podíl zaměstnavatele na vašem sociálním a zdravotním pojištění. U této sumy se následně vypočítávají procenta, které se odvádějí státu. Následně je nutné přihlédnout i k tomu, že jsou aplikovány i odečty vaše jako zaměstnance. A teprve poté vzniká hrubá mzda, ze které je nutné ještě dopočítat daň z příjmu a teprve potom mluvíme o čisté mzdě – o částce, kterou reálně dostanete.

Spíše orientační informace

Superhrubá mzda je označována spíše jako orientační částka pro zaměstnavatele a zaměstnance. To proto, aby bylo jasné, kolik musí daná osoba vydělat, aby se vyplatila. Pokud jde o různé výpočty, které jsou spojení například s nemocenskou, nebo s podporou v nezaměstnanosti, tak zde její výše nehraje roli. Zde hraje roli takzvaná hrubá mzda. Na druhou stranu zde stále platí jasné souvislosti. Když dojde k navýšení hrubé mzdy, logicky se navyšuje i ta superhrubá. Platí to i naopak.