Vzpomínáte si na Elizabeth Holmes, která slibovala zázraky z jedné kapky krve? Zkoumání této tekutiny se nyní věnuje její přítel. Bude to další podvod?
Elizabeth Holmes a kauza Theranos
Americká podnikatelka, zakladatelka a ředitelka společnosti Theranos Elizabeth Holmes slibovala lidem zázraky a získala si přízeň a podporu nejvlivnějších lidi na planetě. Její společnost Theranos prostřednictvím zařízení Edison měla lidem poskytovat díky jediné kapce krve informace o jejich zdravotním stavu. Jak se ale ukázalo, tento startup byl jedním velkým podvodem a Elizabeth Holmes si nyní odpykává 11letý trest ve vězení.
Kdo je William Evans?
Když bylo zjištěno, že Theranos je podfuk a začalo vyšetřování, seznámila se Elizabeth Holmes s absolventem MIT a dědicem hotelové skupiny Evans Hotels Williamem Evansem. Přeskočila mezi nimi jiskra, vzali se a společně mají dvě děti, které nyní Evans sám vychovává, zatímco si jeho žena odpykává svůj trest. Evans své manželce navzdory její minulosti bezmezně věří. O tomto muži bychom nejspíš nikdy neslyšeli, pokud by se nedal dohromady právě s Elizabeth Holmes.
Haemanthus Lab
Vliv manželky William Evans nezapře, protože vyšly najevo plány tohoto muže. Deník New York Times informoval o tom, že se pustil do zkoumání tekutiny, kterou byla posedlá jeho žena. Krev je zkrátka pro tyto dva pravděpodobně neodolatelná. Startup Haemanthus Lab, který je výtvorem Billyho Evanse, má totiž údajně přijít s přístrojem, jenž dokáže otestovat nejen krev, ale také sliny a moč. V marketingových materiálech nechybí zmínky o tom, že tento přístroj přinese konečně nový způsob testování zdraví a jedná se o budoucnost diagnostiky.
Kontroverze a nápadná podoba se společností Theranos
Právě tato prohlášení ale v mnoha investorech probouzejí vzpomínky na ohromný průšvih, jenž měla na svědomí jeho žena. Společnost Theranos si získala množství investorů a lákala na inovativní diagnostiku z jediné kapky krve. Lžím Elizabeth Holmes podlehl například Larry Ellison (spoluzakladatel a předseda představenstva Oracle Corporation), Tim Draper (kapitálový investor a zakladatel společnosti Draper Fisher Jurvetson) či Rupert Murdoch (mediální magnát a miliardář). Těmto a mnoha dalším investorům způsobila Elizabeth Holmes několika milionové ztráty. Fotografie přístroje, na kterém pracuje Haemanthus, se navíc nápadně podobná přístroji Edison.
Plány startupu Haemanthus
Jakoby samotná volba odvětví, v kterém chce William Evans podnikat, nebyla kontroverzní, společnost Haemanthus chce získat rizikový kapitál nejméně 50 milionů dolarů. Začít chce společnost zlehka, a to použitím laseru, jenž bude skenovat krev, moč a sliny. První pokusy by měly probíhat na zvířatech a na nalýze se bude podílet také umělá inteligence. Následně je naplánována diagnostika lidí. V materiálech, které startup předkládá potenciálním investorům, se nevyskytuje žádná zmínka o Elizabeth Holmes ani Williamu Evansovi, protože je nad slunce jasné, že právě spojení těchto dvou a přístroje, jenž má zkoumat krev, by v žádném investorovi důvěru nevzbudila.
Momentálně má startup Haemanthus kapitál rovný 3,5 milionu dolarů, který dali dohromady rodinní příslušníci a také přátelé. Zda se mu podaří dosáhnout na plánovaných 50 milionů dolarů, to je prozatím ve hvězdách. Nicméně již nyní vzbuzuje tento startup mnoho otázek. Tou nejpalčivější z nich je ta, proč se William Evans pustil právě do této oblasti.
Zdroj textu: www.fastcompany.com, www.forbes.cz
Zdroj foto: www.commons.wikimedia.org