Výpočet odstupného

Pokud ztratíme dosavadní práci, umožní nám zákon získat příspěvek, který je nazýván jako odstupné. To by nám mělo pomoci po dobu, kdy jsme bez konkrétních peněz, i bez nové práce. Samozřejmě jeho výše není pevně daná. A proto se vám budou hodit informace o to, jak výpočet odstupného zrealizovat. Budete tak mít jasno v tom, kolik bude činit právě u vás samotných.

Vše se odvíjí od průměrných výdělků

V rámci správného výpočtu odstupného je třeba si nejprve stanovit výši našeho průměrného výdělku, který jsme u zaměstnavatele měli. Ten se však netýká celého odpracovaného období, ale pouze konkrétního čtvrtletí. A to takového, které předchází konkrétní době, kdy výpověď dostaneme. Pokud je tedy pracovní poměr rozvázán v květnu, nejbližší čtvrtletí je první kvartál daného roku. Tedy průměrný výdělek bude počítán z měsíců leden – březen. Stejná pravidla platí i v rámci celého roku.

Kolik průměrných platů dostaneme?

Jakmile máme spočítáno, kolik je výše našeho průměrného měsíčního výdělku, můžeme zjistit, kolik takových platů ještě dostaneme. Pro správný výpočet odstupného je v tomto směru vědět, jak dlouho jsme u daného zaměstnavatele pracovali. Zde platí jednoduchá pravidla, a to taková:

  • Zaměstnání trvající méně než rok: 1 průměrný výdělek
  • Zaměstnání trvající 1 – 2 roky: 2 průměrné výdělky
  • Zaměstnání trvající 2 a více let: 3 průměrné výdělky

Více však už dostat nemůžeme, jelikož současné zákony počítají skutečně pouze s možností získat maximálně 3 průměrné výdělky. Tedy pokud mluvíme o běžných důvodech ukončení poměru.

Získat lze i dvanáctinásobek

V rámci výpočtu odstupného je ale dobré podotknout to, že jsou i důvody, kdy můžete získat dvanáctinásobek průměrného měsíčního příjmu. Může to být zákaz daná práce z důvodu pracovního úrazu, může to být nemoc z povolání, nebo dosažené nejvyšší přípustné expozice na pracoviště.