Půjčka od lichváře: Příliš velká rizika

Dostali jste se do finanční tísně a zvažujete půjčku od lichváře jako svoji poslední možnost? Nepůjčí vám už ani nebankovní společnosti, banky samozřejmě nevyjímaje? V tom případě musíte počítat s mnoha riziky, která tento způsob půjčování peněz obnáší. Než se pustíte do jednání s lichvářem, měli byste si je prostudovat a uvědomit.

Přeplatíte sumu i několikanásobně

Když jste v zoufalé situaci a dostane se vám do ruky nabídka od lichváře, ať už třeba v novinách nebo na internetu, neodoláte. Ovšem pozor. Velmi často se jedná o podvody. I v případech, kdy je nabídka míněna vážně a peníze opravdu dostanete, jde ale o velice tvrdé podmínky půjčování. Například sumu, kterou si půjčujete, na úrocích několikanásobně přeplatíte.

Zakázané směnky stejně existují

Půjčování na směnku nenabízí žádné banky ani jiné finanční instituce. U spotřebitelských úvěrů jsou totiž směnky zakázány. To ovšem nebrání lichvářům, aby na ně peníze půjčovali. Je jim jasné, že klienti nepůjdou tyto zakázané praktiky oznámit policii. Nutně potřebují peníze a konečně našli cestu, jak je získat. Nepůjdou si proto nikam stěžovat. Často se jedná o předlužené lidi, jimž hrozí exekuce a nezbývá jim jiné východisko.

Někdy musíte i zastavit majetek

Půjčka od lichváře sice není spojena s žádným prověřováním vaší osoby v registru dlužníků, nemusíte dokládat své příjmy, ale upisujete se podmínkám směnky. Obvykle jde o nepřiměřeně vysoké úroky vzhledem k půjčované částce. Stejně tak délka splácení závazků bývá velmi krátká. Při nesplacení směnky se ale vystavujete ještě větším dluhům. Není také vyloučeno, že lichvář bude chtít, abyste zastavili svůj majetek. Jistí se tím pro případ, že nezaplatíte. Proto je potřeba pečlivě zvážit, zda získané peníze za to stojí a raději nenavštívit instituce, které pomáhají s uspořádáním osobního bankrotu.