Práce na zkrácený úvazek – na co si dát pozor a co je dobré vědět?

Ne každý pracovní poměrně je klasický. Existuje i krátkodobá možnost, označovaná jako práce na zkrácený úvazek. Je vám nabízena, nebo nad ní uvažujete? Podívejte se s námi, na co si dát pozor, nebo co je třeba vědět.

Jsou lidí, kteří na něho mají nárok

To je dobrá zpráva pro ty, kteří by vlivem svých osobních povinností nemohly vykonávat klasickou pracovní dobu a tak žádají o tuto možnost. Podle současných zákonů, konkrétně zákoníku práce má nárok na zkrácený úvazek každá osoba, která pečuje o dítě, které je mladší patnácti let. Pokud zkrácený úvazek nechce, nemusí ho mít. Pokud ale chce, je možné si o něho požádat a v takovém případě musí zaměstnavatel vyhovět – mimo opravdu vážných provozních důvodů. Příkladem je:

  • Nezastupitelnost
  • Dělená práce
  • Specializace

Daně zůstávají stejné

Stejně jako u klasického zaměstnání, tak i práce na zkrácený úvazek je spojena s nutností platit daně. Je to jak sociální pojištění, tak je to také zdravotní pojištění, stejně jako je to daň z příjmu. Mechanismy jednotlivých výpočtů jsou stejné, jako u plnohodnotného pracovního poměru. To znamená, že zde nelze počítat s jakoukoliv úlevou. Zde pozor na budoucí důchod. Jelikož čím kratší pracovní doba, tím i menší výdělek, tím menší obvody a tím i nižší důchod.

Na dovolenou je klasický nárok

Jedno hlavní pozitivum při práci na zkrácený úvazek se rozhodně týká dovolené. Zde rozhodně zaujme fakt, že na ni zaměstnanec má právo, a to v plné výši, jako u plnohodnotného pracovního poměru. Tedy 4 týdny po celý rok. Když zaměstnanec pracuje každý den, bez ohledu na počet hodin, počítá se mu reálně skutečných 20 dní. Když ale chodí jenom několikrát do týdne, může být sice 4 týdny doma, ale reálně má započteno stejnou dobu, jako by byl reálně v práci. Od toho se následně odvíjí i výše mzdy, která je vyplacena v rámci dovolené.