Pozor na změny v hypotékách od 1.12.

Datum 1. 12. 2016 bylo v souvislosti s úvěrovými produkty poměrně zlomové, jelikož začaly platit zcela nové zákonné úpravy. Ty se dotkly jak klasických půjček, tak i hypoték. Podívejme se společně na to, jaké změny vás čekají.

Prověření klientů bude důkladnější

V souvislosti s novou zákonnou úpravou je třeba počítat hlavně s tím, že vaše žádost může být prověřována mnohem více, než tomu bylo v minulosti. Poskytovatel hypotéky bude mít povinnost ověřit, zda jeho klient je skutečně schopen peníze splácet. Pokud se zjistí, že tomu tak nebylo, pozbývá smlouva o úvěru platnosti. Klient sice bude muset peníze vrátit, ale v takovém termínu, který bude vyhovovat jemu a aby bylo dané splácení plně v jeho možnostech.

Konec poplatků za předčasná splacení

Další změna je pro vás jako pro klienty cekem pozitivní. A to z toho důvodu, že se týká poplatků za předčasné splacení. Ty byly do prosince roku 2016 poměrně klasickým standardem. Od prvního daného měsíce však došlo k tomu, že je banky účtovat nemohou. Zde však musíme být konkrétnější a uvést, že určité náklady jim hradit můžete. Jednat se ale bude jenom o účelně vynaložené náklady, které banka v souvislosti s předčasným splacením skutečně bude mít a bude schopna je prokázat. Budou ale i situace, kdy předčasné splacení bude skutečně zdarma. A to v situacích, jako je:

  • Dlouhodobá nemoc dlužníka
  • Invalidita dlužníka
  • Těžká životní situace dlužníka

Dále je třeba dodat, že zcela bez sankcí může být i částečné splacení hypotéky. V tomto případě mluvíme o tom, že tak může být uhrazeno až 25 procent, a to každý rok.

Eliminace i dalších nadměrných poplatků

Klienti banky by měl být díky této novele chránění i před dalšími poplatky. A to těmi, které souvisí se samotným vyřízením. Banky by měly dávat klientům přehled o skutečných nákladech, který mohou klienti předložit i konkurenčním ústavům, a to ve chvíli, kdy je v jejich zájmu získat výhodnější nabídku.

One Reply to “Pozor na změny v hypotékách od 1.12.”

  1. Dobrý den, píšete zde o tom, jaké změny se nás dotknou u nově uzavíraných smluv, ale zcela jistě většina populace uvítá info, jak na tom jsou ti se současnou hypotékou. Měl bych proto 2 otázky. 1. Vztahuje se novela i na tyto hypotéky, tj. např. dnes bych své bance řekl AHOJ a ona by mi dala penále jen ve výši skutečných nákladů nebo mi napaří smluvní pokutu, v mém případě cca odhaduji 200 tis. Kč? 2. Při refinancování hypotéky, pokud zůstanu u stávající banky, platí poté (po refinancování) i na toto novela nebo platí původní smluvní ujednání i zákon? Nebo musím přejít jinam (do jiné banky) a uzavřít novu smlouvu, na kterou se již bude novela vztahovat. Děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*