Porovnání minimální mzdy u nás, v Rakousku a Německu

Růst minimální mzdy v České republice se nezastavil ani v roce 2019. Nyní si každý zaměstnanec přijde alespoň na 13 350 Kč, což je oproti předešlým rokům skutečně vítaná změna. Jak si ovšem stojíme v porovnání s okolními státy? Začínáme se jim směle přibližovat a nebo stále patříme mezi ty méně spokojené občany, co se finanční stránky týče? Na to se vám pokusíme odpovědět v následujících řádcích.

Co způsobilo růst minimální mzdy v České republice?

Faktorů, které ovlivnili růst minimální mzdy, je celá řada. Nejvíce se na něm ovšem podílel například růst průměrné mzdy a platu v České republice. Dále také můžete poděkovat rostoucí ekonomice nebo tlaku odborů. V současné době tvoří minimální mzda 42 % mzdy průměrné, která má hodnotu 31 516 Kč. V příštím roce by si současná ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová přála výši minimální mzdy na úrovni rovných 50 % mzdy průměrné. Uvidíme, jestli se jí nakonec podaří těchto cílů dosáhnout.

Jak jsme na tom oproti jiným zemím?

Některé z nás mohl sice nárůst minimální mzdy potěšit, ale v porovnání s ostatními zeměmi v našem sousedství to stále není žádná sláva. Dokonce si stále stojíme ze všech nejhůř. Německo nás v tomto ohledu předběhlo opravdu mílovými kroky, kdy výše jejich minimální mzdy je pro nás neskutečných 40 350 Kč. Mnoho z nás si příjem takové sumy na svém bankovním účtu ani nedokáže představit a přitom pro Němce je to spodní hranice. Ani Rakousko v tomto ohledu za Německem rozhodně nezaostává. Jejich minimální mzda 38 750 Kč skutečně dokáže mnohým z nás znechutit chození do zaměstnání.

Sice ne tak výrazně, ale přece, nás výší minimální mzdy poráží i Slovensko a Polsko. Nezbývá tedy než uznat, že důvod k oslavám tedy zatím opravdu nemáme a zřejmě ještě dlouhou dobu mít nebudeme. K vyrovnání se sousedům by musel přijít jedině zázrak, na které už se v dnešní době na poli peněz příliš nevěří.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay