Kdy máte a kdy nemáte nárok na odstupné?

Propouští vás z práce? Pokud ano, je třeba začít přemýšlet i nad tím, zda máte nárok na odstupné a v jaké výši. Pokud nemáte jasno v tom, kdy něco dostanete a kdy nikoliv, podívejte se společně s námi na veškeré informace, které se právě odstupného týkají.

Kdy máte nárok na odstupné?

Nejprve se podívejme na informace pozitivního rázu. Tedy takové, kdy máte nárok na odstupné. Jedná se o situace, kdy vás vyhodí firma, nikoliv o situace, kdy odejdete sami. Výše odstupného se odvíjí od toho, jak dlouho již v dané firmě pracujete. Nutno ale říci, že i zde je několik podmínek, které je nutné splnit. Nárok na odstupné tedy máte ve chvíli, kdy:

  • Se ruší pobočka nebo její část
  • Dojde k přemístění pobočky
  • Se stáváte nadbytečným

Stejně tak nesmíme opomíjet ani situaci, která je spojena s nemocí z povolání, nebo je spojena s pracovním úrazem. Pokud dostanete výpověď z důvodu, že v daném důsledku nemůžete vykonávat stejnou práci, jedná se také o situaci, u které máte na odstupné nárok.

Kdy nemáte nárok na odstupné?

Jsou ale i situace, kdy nárok na odstupné nemáte. Jedná se hlavně o situaci, kdy dáte výpověď sami. V takovém případě zaměstnavatel nemá povinnost vám cokoliv vyplácet. Stejné je to i v případě, kdy jste vyhozeni z důvodu, kdy porušujete různé předpisy, neplníte svou práci atd. i v tomto případě nemáte na odstupné nárok. To je dobré si zapamatovat.

Pozor na dohodu

Stále více zaměstnavatelů nutí zaměstnance k výpovědi dohodou. V rámci ní se mohou rušit veškerá zákonná nařízení a platí jenom to, co si dohodnete mezi sebou. Pokud na danou možnost přistoupíte, snažte se vždy hledět na to, aby z toho plynula jasná pozitiva. Jestliže z toho žádná neplynou, můžete danou výpověď dohodou samozřejmě odmítnout a následně se vše řídí podle zákona. A to s ohledem právě na povinnosti spojené s vyplácením odstupného.