Hypotéka na bydlení

Jakým typem člověka jste? Půjčujete si na spotřební věci (jako je televize, chladnička, pračka, atd.), dovolenou, oblečení či Vánoce? Nebo jste druhý typ člověka, co si na tyto věci dokáže odkládat část svého příjmu a tvořit si tak rezervu, kdyby jste přišli o práci, něco se rozbilo či jste potřebovali vypnout a odletět někam k moři? Právě tato životní politika hraje velkou roli při přemýšlení nad vlastním bydlením. Pokud nemáte hotovost a nepůjčí vám někdo z rodiny, pak je vhodný hypoteční úvěr, jak za účelem koupě nového domu, bytu či jen jeho rekonstrukce. Právě na toto téma se zaměříme.

Promyšlení situace

Pokud přemýšlíte nad vlastním bydlením a budete si na něj brát hypotéku, měli byste posoudit několik aspektů – hlavně ten zda toto zatížení zvládnete. Musíte myslet na to, jak velké zatížení vašeho rozpočtu to bude a po jak dlouhou dobu. Ve většině případů se toto zatížení počítá na pár desítek let a musíte vzít v úvahu rizika jako např. napnutí finančního rozpočtu, ztrátu práce, snížení platu, stagnaci či kariérní propad, dlouhodobou nemocenskou, atd.

Připravte se na jednání s bankou

Na některé věci se dá připravit lépe, na jiná hůře, nicméně než se rozhodnete jít do banky, zkuste si to na nečisto. Ptáte se jak? Dle dostupných internetových kalkulaček si vypočítejte průměrnou měsíční splátku a po dobu půl roku si odkládejte stranou tuto částku. Pokud po půl roce nemáte problém s napjatým rozpočtem, v klidu to zvládáte a jste pro hypotéku rozhodnuti, neváhejte si zjistit jaké podmínky v které bance budete mít, popřípadě kontaktujte nezávislého zprostředkovatele, který vám ukáže kde a jaké možnosti máte. Pokud toto všechno nevezmete v úvahu a nemáte jistotu, že každou splátku zvládnete včas zaplatit, může nastat problém například s konsolidací úvěru, případným refinancováním, nebo to může dokonce dospět až k exekuci prostřednictvím prodeje nemovitosti k uspokojení závazků věřitele.