Daňové ráje v roce 2018: Ano, nebo ne?

Slovní spojení daňové ráje bylo pro mnohé podnikatele magické. Především před třemi, čtyřmi lety využívalo výhod nejrůznějších zemí s minimálním daněním mnoho subjektů. V současnosti není problém čerpat výhody tohoto typu podnikání také, nicméně začínají se prosazovat státy, o nichž by to mnohdy člověk ani neřekl. V každém případě bohatí a mocní lidé neustále využívají daňových úspor tímto způsobem. V zahraničí může ovšem začít svou podnikatelskou dráhu každý, a to klidně i majitel malé firmy. Co přesně tedy daňové ráje představují, jaká je dnes situace a které daňové ráje jsou k dispozici? Čtěte dál, na všechny tyto otázky postupně naleznete odpovědi v tomto článku.      

Jednoduchá definice daňového ráje

Daňový ráj je v podstatě oboustranný solidně vypadající byznys. Mnohé země lákají podnikatelské subjekty nízkými daňovými sazbami. Firmy si tak daňovou povinnost odbudou a logicky zaplatí mnohem méně než v domovině. Tím pádem ale nejsou ztrátové i daňové ráje. Mimo vlastních podnikatelů zde daní také ti zahraniční a jejich státní kasa se plní. Druhým důvodem pro danění v cizích zemích s minimálními sazbami je fakt, že firma je více anonymní. Přestěhuje si totiž do konkrétního státu i své sídlo. Informace o jejích finančních tocích jsou mnohem složitěji dohledatelné.

Dříve bylo všechno jednodušší

Proč to vlastně dnes nemají podnikatelé v daňových rájích až tak jednoduché? Protože se domovské státy brání úniku finančních prostředků a především Evropská unie v této oblasti pracuje velmi usilovně. Výsledkem je i vypracování zprávy, respektive jakési černé listiny daňových rájů. Za vším stojí i dvě známé kauzy z let 2016 a 2017. Známé jsou jako Panama Papers a Paradise Papers. Obě si přiblížíme.

Praní špinavých peněz v Panama Papers

Tato záležitost se týkala panamské advokátní kanceláře, do jejích dokumentů se mohla veřejnost podívat. Zjistilo se, že svým bohatým klientům napomáhala k maximálním úsporám na daních, a to praním špinavých peněz. Vazby na konkrétní offshore společnosti pracující tímto způsobem měli i významní politici. Šlo kupříkladu o britského premiéra Camerona nebo španělského ministra financí. A co Češi? Těch bylo namočeno v této kauze okolo tří set.    

Krácení daní ala Paradise Papers

V této kauze docházelo k nelegálnímu snižování daní těch nejznámějších světových obchodních značek. Hovořilo se o Nike, Uberu anebo Applu či Facebooku. Nepříjemných informací nebyly uchráněny ani mnohé celebrity. Jen namátkou vybíráme prince Charlese, ukrajinského prezidenta Petra Porošenka či pěveckou superstar Madonnu.

EU se rozhodla pro tvrdé kroky

Ve stínu zmiňovaných kauz se začala Evropská unie v této oblasti velmi intenzivně angažovat a vznikl již zmiňovaný soupis 17 států, které patřily mezi největší hříšníky. Jen pro představu, podezřelých zemí bylo na 92. Kdo tedy na této listině figuroval? Namátkou vybíráme Jižní Koreu, Panamu, Bahrajn, Tunisko či Samou. Některé země se v důsledku tohoto jednání Evropské unie zavázaly, že razantně změní pravidla pro podnikání. Mnohá opatření učinila například Panama, která se dostala na šedou listinu. Spousty zemí se snaží vymanit z tlaku, jenž je na ně vyvíjen. Jen málokteré státy ale mají vyhráno. Vždyť třeba oblíbený Kypr anebo Lucembursko či Malta a některé jiné evropské země v tomto seznamu stále figurují.       

Vyplatí se podnikání v daňových rájích? Ano, ale jen s odborníky

Pokud hodláte podnikat mimo ČR, musíte v situaci umět chodit. Absence znalosti konkrétního prostředí v určité zemi by vás mohla zavést do velmi nepříjemné situace a mnohdy i za hranici zákona. Vsaďte proto na profesionály, kteří vám s byznysem pomohou. Vedení účetnictví a různé další nejen daňové služby nabízí renomovaná brněnská společnost Moneus